אדמה חיה – מרכז הכשרה בחקלאות ביודינמית

אדמה חיה – מרכז הכשרה בחקלאות ביודינמית

מהי ביודינמיקה? ביודינמיקה היא גישה אקולוגית, אתית ורוחנית לחקלאות שמטפחת פריון ובריאות ומפיקה מזון בעל טעם משובח, מזין ואיכותי. קבלה של המתנות האלו יכולה להתרחש רק כאשר אנו נותנים חזרה לאדמה ורואים את עצמנו כחלק מהמקצב והסדר הגדול של הטבע. בעזרת הגישה הביודינמית, החקלאי והגנן יכולים להבין את המקצבים של הטבע ולשרת כאמנים בין הכוכבים לאדמה.

על ההכשרה שלנו: אדמה חיה מספקת את התשתיות להתפתחות של חקלאות ביודינמית יצרנית וקהילתית בישראל. בהכשרות אנו מרחיבים את הידע דרך התבוננות ישירה בתהליכים המעצבים סביבה ביולוגית: שמש, אקלים, קרקע, קומפוסט ועוד. ההכשרה מפתחת את יכולת הרפלקציה בתהליכים הבונים משק חקלאי וגינת ירק כאורגניזם חי ומשכללת את הכלים התורמים לייצור מזון איכותי.

ההכשרה נשענת על רשת החקלאים והיוזמות הביודינמיות ש"אדמה חיה" פיתחה ב-9 השנים האחרונות, כך שהלומדים מצטרפים לתהליכי עבודה במשקים ביודינמיים ברחבי הארץ.

"אדמה חיה" חברה ברשת היועצים החקלאיים ורשת מרכזי ההכשרה של הפדרציה הבינלאומית לחקלאות ביודינמית, דבר אשר מקשר את התכנים הנלמדים בישראל עם המגוון והעושר של הביודינמיקה ברחבי העולם.

כהכשרת מקצוע מעשית, "אדמה חיה" פיתחה עם השנים מתודיקה ייחודית להנגשת העומק והמורכבות של הביודינמיקה והאנתרופוסופיה באופן ענייני ומעשי, העוזר ללומדים החדשים להתמצא ולפתח כישורים עצמאיים בתחום.

תוכנית הלימודים: חקלאות ביודינמית, כלכלה קואופרטיבית בחקלאות, ארגון קהילתי, איכות מזון, אקולוגיה עמוקה. כל אלו נלמדים בשילוב עם תחומי הליבה של מדע הרוח – האנתרופוסופיה.

הכרה ותעודה: הקורס השנתי מעניק תעודת מקצוע של משרד העבודה. הקורסים האחרים מעניקים תעודת השתתפות של המרכז, המוכרת על ידי הפדרציה הבינלאומית לחקלאות ביודינמית.

למי מתאימה ההכשרה? התוכנית נועדה להכשיר את דור העתיד בגני ירק יצרניים, מטעים, כרמי יין, חוות חקלאיות המשלבות חקלאות, חינוך מרפא וחקלאות קהילתית יצרנית. מקימים של משקים ויוזמות חקלאיות ייהנו מתמיכה רחבה בתחילת הקמת המיזם שלהם/ן.

איפה משתלבים הבוגרים? הביקוש למוצרי מזון ביודינמי עולה בהתמדה בכל רחבי העולם. הצורך בתהליכי חינוך וקהילה המשלבים חקלאות ועבודה מעשית עם הטבע היא צו השעה.

היכולת להבין ולפעול בצורה איכותית בשיקום מערכת אקולוגיות ומערכות ייצור מזון הן היכולות הנדרשות לעתיד. בכל מגוון התחומים האלו נמצאים הבוגרים של "אדמה חיה": מנהלי משקים, ייננים, אגרונומים, אנשי קולינריה, רכזי גינות קהילתיות, יזמים בתחומי הסביבה ועוד.

מקום פעילות: החווה המרכזית במשק סלסילה, עמיקם, ופעילות ברחבי הארץ והעולם.

סגל המורים הראשי: לירון ישראלי, עמיחי קרליבך, ירדן שחף, ביחד עם מגוון מרצים בתחומי מדעי האנתרופוסופיה מהארץ והעולם.

 

הכשרת מקצוע בחקלאות ביודינמית  

תוכנית הדגל של מרכז אדמה חיה היא תוכנית שנתית להכשרת חקלאים העוסקים בחקלאות ביודינמית, ניהול גינות ירק ומשקים חקלאים. נלמד את נושאי הליבה של החקלאות הביודינמית: חקלאות מטייבת, החווה כאורגניזם חי, עבודה עפ"י מקצבי הירח ושאר הכוחות המעצבים תהליכים ביולוגיים, הבנה מעמיקה של מחלות צמחים ומזיקים, תכנון משק משולב, תזונה הוליסטית ואיכות מזון, חקלאות בתמיכת הקהילה וכלכלה חקלאית שיתופית.

התוכנית כוללת גם עבודה פרטנית בגינות ומשקים של הלומדים בכדי לסייע בפיתוח הביודינמיקה ברחבי הארץ.

ימים ושעות לימוד: שלישי 17:00-9:00, סה"כ 24 מפגשים.

שכר הלימוד: 7,500 ש״ח, בהרשמה מאוחרת: 8,880 ש״ח.

 

קורסים מרוכזים  

פעמיים בשנה, בסתיו ובאביב, אנחנו עורכים קורסים דו-יומיים שנועדו לתמוך בחקלאים ומשקים הנמצאים בתחילת דרכם בחקלאות הביודינמית. הקורסים מתקיימים במקומות שבהם החקלאות הביודינמית מתפתחת, ובכך הלומדים מצטרפים בפועל לתהליך צמיחה או הסבה לחקלאות ביודינמית.

הקורס הקרוב יתקיים בסופ״ש של ה-10-9 בספטמבר. 

 

הכשרות שטח: 

קורסים וסיורים למשקים ביודינמיים בחו"ל 

נסיעות לימודיות של שבוע למשקים ביודינמיים מובילים באיטליה, צרפת וגרמניה, מאפשרות העמקה בתחומים של גידול ירקות, ניהול כרם יין וגידולי שדה.

הנסיעה הקרובה: קורס שטח בניהול כרם יין ביודינמי, דרום צרפת. 13 – 18 ביוני 2022.  

תוכניות העמקה לבוגרים 

בוגרי הקורס הבסיסי ממשיכים לקבל ליווי ותוכן ממרכז אדמה חיה, באמצעות מפגשים, כנסים מקומיים ובינלאומיים, תמיכה בפיתוח יוזמות חקלאיות והכנה לעונות הגידול.

 

ליווי פרטני לחקלאים, משקים, מחנכים ועובדים קהילתיים  

צוות אדמה חיה מציע מגוון ערוצים של ליווי וייעוץ פרטני: הקמה של משקים חקלאיים, הסבת משקים קיימים לביודינמיים, ניהול גינות קהילתיות וליווי של צוותים חינוכיים בבתי ספר.

 

תוכנית ייחודית לחיבור שרשרת המזון    

מטרת התוכנית היא לחבר ברשת של קבוצות עבודה את כל השותפים בתהליך הגידול, העיבוד, הבישול והאכילה על מנת לחדש את היחסים עם האדמה, הסביבה, האקלים, הבריאות והחינוך, ולרענן את התפיסות הקיימות לגבי מזון והזנה – ״יהיו מזונותינו תרופותינו״.

המפגשים יכללו לימוד מעמיק של עקרונות הכלכלה הקואופרטיבית והכוח שנוצר משיתופי פעולה חברתיים. מבנה התוכנית יהיה למידה בתקופות מרוכזות ועבודה אישית על פרויקט. מפגש ראשון יתקיים בינואר 2023. 

 

מפגשי היכרות: במפגשים נכיר את חמשת העקרונות של החקלאות הביודינמית, נעשה סיור במשק סלסילה והיכרות עם תוכניות הלימוד של אדמה חיה.

מועדי המפגשים הקרובים: 

12.06 – יום שישי, 19:00-16:00

21.06 – יום חמישי, 19:00-16:00

07.07 – יום חמישי, 19:00-16:00

פתוח לקהל הרחב ללא עלות.   

הצטרפו אלינו לחיבור תנועת בתי הספר ולדורף ותנועת החקלאות הביודינמית בישראל! 

 

גל לביא 052-9668012

[email protected]

לאתר אדמה חיה

לעמוד הפייסבוק של אדמה חיה

לעמוד האינסטגרם של אדמה חיה

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך