אוהב – לא אוהב, אוהבת – לא אוהבת

אוהב – לא אוהב, אוהבת – לא אוהבת

חורצת לשון וחורצת גורלות: החרצית נהדרת גם בסלט

היינו ילדים, והמשחק הזה מוכר לכולנו – תולשים את עלי הכותרת ושואלים את האורקל הצהוב מה יעלה בגורלנו.

נראה שארכיטיפ הפרח עוצב בדמותה של החרצית (ואולי של כמה מבני משפחתה, כמו למשל הקחוון והסביון), והארכיטיפ הזה השתלט על תודעתנו וזהותנו עד כדי כך, שאפילו למורה לטבע קשה היה להכניס לנו לראש שהיא בכלל לא פרח, החרצית הזו. הכול הרי כל כך מורכב בחיים האלה, וכילד בן שש או שבע, אתה מצפה שזה יהיה פשוט יותר. אבל זה לא! הכול מורכב. אפילו החרצית! היא מורכבת ממאות פרחים קטנטנים. הם כל כך קטנים, עד שעין בלתי מזוינת תתקשה להבחין בהם – אבל הם שם. האמינו לי! הם שם, נעוצים על גבי מצעית, צפופים-צפופים, ועמוסים באבקת פרחים ריחנית. ומה לגבי עלי הכותרת שנהגנו לתלוש ממנה, אחד אחד, כדי להגריל בעזרת רולטת המזלות הססגונית שבידינו את בחיר או בחירת לבנו? ובכן, גם הם, כל אחד ואחד מהם, הוא בעצם פרח.

הבוטנאים מבחינים בין שני טיפוסים של פרחים בתפרחת (זו המילה הנכונה יותר) של בני משפחת המורכבים. לקטנטנים שבמרכז הם קוראים "פרחים צינוריים", וללהבות האש היוקדות בצהוב זועק, שאנחנו כילדים התעקשנו לכנותן "עלי הכותרת", קוראים "פרחים לשוניים", כיוון שבחינה מדוקדקת של כל אחד מהם, בנפרד, תגלה שהם מזכירים בצורתם לשון חרוצה.

אז אם החרצית חורצת לשונותיה, איך היא יכולה להיות נחרצת כל כך, בהפילה גורלות ובשוברה לבבות?

האמת היא שאני אוהב חרציות! החרצית העטורה, המעטרת את שדותינו בכל אשר נפנה, ומבשרת, במובנים רבים, את בואו של האביב, היא כנראה אחד מפרחי הבר המוכרים ביותר בארצנו.

עלי החרצית וגבעוליה, וכן פרחיה הלשוניים – אכילים טריים או מבושלים. טעמם מתקתק-מלוח, ויש בהם מעט מהארומות המופיעות בסלרי. את הגבעולים רצוי לקלף משכבתם החיצונית, הסיבית, ולאכול את המוך הרך והעסיסי.

החרצית עשירה בויטמינים C ו-A ובברזל. מצעית הפרח מרה ואינה מיועדת למאכל. מאבקת הפרחים של החרצית מפיקים חומר רעיל הנקרא פירטרין, שמשמש להדברת חרקים בחקלאות האורגנית. רעילותו של הפירטרין קטלנית, גם בריכוזים נמוכים, לחרקים וחסרי חוליות אחרים, וכן לדגים. מחקרים מסוימים מעלים חשד לרעילות מסוימת של הפירטרין גם כשמדובר בהולכים על שתיים. אנו, על כל פנים, נתייחס ברצינות הראויה לספק המתעורר באשר לסוגיית הרעילות, ונמליץ להימנע מאכילת החלקים המכילים את אבקת הפרחים. הכוונה היא למצעית התפרחת ולפרחים הצינוריים שעל גביה.

סלט חרצית וצנוניות

סלט צבעוני נהדר, המשלב טעמים חריפים ורעננים.

החומרים:

4 כוסות עלי חרצית שטופים וקצוצים

כוס וחצי צנוניות פרוסות דק

מלח

לימון

שמן זית

פלפל שחור

מתאים להוסיף גם:

פרוסות דקות של שורשי בר עונתיים: גזר קיפח, צנון מצוי, כרוב החוף, סלק מצוי, גדילן מצוי.

פרוסות דקות של תפוז סיני.

מערבבים את כל חומרי הסלט ומגישים מייד.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך