הקו המקודש של אתרי המלאך מיכאל [איגרת 170]

קו פיזי ממשי וישר משרטט קשר רוחני בין הר הכרמל ומנזר סקליג מיכאל שבדרום-מערב אירלנד, עובר בין אבני דרך נוספות כמו הר סנט. מייקל שבאנגליה, הר-סן מישל בנורמנדי, מנזר סן-מיקלה באיטליה ומקדש אפולו בדלפי, ומספר לנו על החיבור שבין אדם למקום ובין האנושות לכוח האור.

מאת גבע ששון. מתפרסם בגיליון החדש של אדם עולם בנושא המלאך מיכאל


חודש יולי השנה היה חם במיוחד. באירופה לא זוכרים חום שכזה כבר שנים רבות. ואני, כמו קורבן של ימי הקיץ המסחררים האלה, שצובעים את השמים בלבן מעצמת השרב, מטפס לגובה אלף מטרים, במעלה הר פירקיריאנו המשקיף על עמק סוזה בצפון איטליה, שבפסגתו נמצא מנזר מרשים: "Sacra di San Michele", הבנוי לתפארת על סלעי הבזלת הפורצים מבטן ההר.

מנזר Sacra di San Michele, לא בקיץ

מנזר Sacra di San Michele, לא בקיץ

 

כאשר הגעתי עייף ומיוזע אל חצר המבנה, קיבל את פניי פסל ברונזה גדול של המלאך מיכאל. כף ידו השמאלית מברכת לשלום בעוד הכף הימנית שומטת את החרב שזה מכבר הכניעה את הדרקון. דקות ארוכות אני מביט בהשתהות על הפסל. התעניינותי הרבה משכה את תשומת ליבו של נזיר זקן שחצה את הרחבה לקראתי ופתח עימי בשיחה. הוא היה לבבי, צנוע ועדין נפש, ובשיחה הארוכה שניהלנו נודע לי לראשונה על סודו של המקום. הוא סיפר לי על  מיקומו המיוחד של המנזר וזיקתו למבנים אחרים בעולם הקשורים למהות המלאך מיכאל. קצרה היריעה להכנס לעומק הנושא, אך אביא כאן לפניכם את עיקרי הדברים החשובים, שיחד עם דבריו של שטיינר על המלאך מיכאל, יוצרים תמונה רוחנית מעניינת.

כשכדור הארץ דיבר

כידוע לנו, בעולם העתיק היה לאדם קשר עמוק לכדור הארץ; הוא היה קרוב אל הטבע. אנשים מסויימים הרגישו את האנרגיות המיוחדות שהוא מקרין במקומות כמו מערות, מעיינות, הרים או עמקים. אלו היו מקומות, שבהם, פשוטו כמשמעו, כדור הארץ "דיבר". לכן, באתרים אלו שהורגשו כמקור אנרגיה חזק, הוקמו מקדשים ששימשו כמרכזים רוחניים לחניכה, חוויה ולימוד של הידע הסמוי. כאשר אנו מביטים במיקומם של המרכזים הרוחניים האלה על הגלובוס, אפשר לשאול, האם יש קשר בלתי נראה בין כל מרכזי האנרגיה האלה?
השאלה הזאת הטרידה את מנוחתם של חוקרים רבים שניסו למצוא תחילה את קשר אנרגטי בין המקדשים השונים ביוון, ורומי, ומאוחר יותר את מיקום הכנסיות והקאפלות החשובות בימי הביניים וזאת על פי הגיאומטריה הכדורית של הגלובוס. אחד החוקרים, לוסיין ריכטר הצרפתי, גילה את הקו האנרגטי עליו נמצאים כהגדרתו "האתרים המתייחסים להופעתו על פי המסורת הנוצרית והפאגנית, של המלאך מיכאל - מלאך האור והישות הקוסמית האחראית על האבולוציה האנושית". על הקו הגיאוגרפי/אנרגטי שהוא שירטט, מצפון מערב הגלובוס לדרום מזרח, נמצאים אתרים הקשורים זה לזה בסיפורו של המלאך.

מאירלנד ועד הכרמל

המקומות שנמצאים על ציר זה הם:

Skelling Micael –מנזר קלטי-נוצרי בדרום מערב אירלנד שפעל על פי סיסמת המסדר של מיכאל הקדוש: "סימן לעידן טוב יותר".

St. Michael Mount – נמצא בקורנוול, בדרום מערב אנגליה. על פי המסורת, במאה ה-5 נגלה שם המלאך מיכאל לדייג מקומי. המקום שימש לעליה לרגל ומקום פולחן דרואידי.

Mont Saint Michel – ליד חוף נורמנדי בצרפת. המקום מוקדש למלאך מיכאל לאחר שהופיע בחלומו של קדוש מקומי, והשאיר סימן על גולגולתו.

Sacra di San Micele – המקום הקדוש והמרשים ביותר בחבל פיאמונטה, שנבנה בשל התגלות המלאך מיכאל לרועה צאן.

Monte Sant'Angelo – בדרום איטליה, מהגדולים במקדשי המלאך מיכאל. ממוקם על הדרך לארץ הקודש, ושימש כמקום חניה חשוב לעולי הרגל במסעות הצלב. בשנת 490 התגלה המלאך מיכאל לבישוף מקומי בתוך מערה שנמצאת בסמוך.

דלפי – האתר של המקדש הראשי לאפולו, על הר פרנסוס ביוון. במקדש, ששנחשב כטבור של אמא אדמה, פעל האורקל הידוע מדלפי.

אתונה – המוקדשת לאלה אתנה, שבה האקרופוליס, שעליו מקדש הרוס לאל אפולו.

דאלוס – אחד מהאיים היווניים. שם על פי המיתולוגיה נולד אפולו – אל השמש.

הר הכרמל – ישראל. כאן הוכיח ה' את כוחו מול הבעל, בעזרת נביאו אליהו.

קו זה, אפוא, רצוף אתרים קדושים קדומים שהשפיעו עמוקות על האבולוציה האנושית, לאורך תקופות רצופות, כערוץ של אנרגיות רוחניות שנקבעו על ידי הטבע עצמו. אבל, מה הקשר בין אפולו ואליהו הנביא ולמלאך מיכאל?

כוח האור

על פי שטיינר, אנו למדים שכולם מייצגים בהתפתחות האבולוציונית, גרסאות שונות של אותו כוח - האור. המסומל על ידי ה' אלהים, אל השמש אפולו, ומלאך האור מיכאל. הם מהווים סמל להתעוררות והצלה מהתקשות בקיום חומרי. הכוח המיכאלי מופיע בכל תקופות התרבות ומנחה את האדם בכל שלבי התפתחות התודעה.

בעוד אני מקשיב לדבריו של הנזיר הנחמד הזה, אני מפליג בדמיוני מדרום-מזרח לצפון-מערב על הקו האנרגטי בן ארבעת אלפים הקילומטרים. בישראל, על הכרמל שלנו, הנשקף בדרך כלל מחלון ביתי, אני פוגש את מיכאל ששטיינר מכנה "הארשת של ה'" ואת אליהו האומר: "ה' זה אני". משם אל המקדשים ביוון המספרים את סיפורו של אפולו היורה בדרקון את חץ הזהב, בכוח ההרמוניה המופלאה שלו. ולבסוף לשחר הנצרות באירופה, אל ההתגלויות של מיכאל, שאולי היו ואולי לא היו, אך גרמו לבני האדם ליצור עבורו מבנים מרשימים, במקומות מיוחדים כמו זה שבו אני נמצא. מבנה מופלא שנושק לשמים, "בקול דממה דקה", כדברי ה' לאליהו.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך