"פתאום באמצע החיים" – איך מתמודדים עם משבר גיל הארבעים? [איגרת 158]

אורנה בן דור, מייסדת בית ספר "כחותם" להכשרת יועצים ביוגראפיים, יצאה במיזם חדש ומעניין - הרצאות קצרות המצולמות בווידאו ומועלות לצפיה ביוטיוב. כברכת דרך למיזם, אנו מזמינים אתכם לצפות בסרטון על משבר גיל הארבעים, לא לפני שקראתם את המאמר הקצר שכתבה על הנושא ביחד עם יעל ערמוני

"לאן החיים מובילים אותי? האם יש להם מטרה? האם יש לי יעוד? נדמה שכל מה שהיה חשוב עד היום, כבר לא מספק אותי, למרות שיש לי משפחה/ קריירה/ כסף/ מעמד. אם כן - לאן עכשיו?"

שאלות אלו, ושאלות דומות להן, מתעוררות בנו החל מאמצע החיים, וזאת לאור ההבנה שמתחילה להכות בנו, שהזמן אינו עומד מלכת, ומה שלא נעשה עכשיו, אולי כבר לא יעשה. הבנה זו מעלה לא פעם רגשות של פחד, ריקנות, לעיתים אף ייאוש, אך היא גם זו שיכולה לעורר אותנו להתבוננות על חיינו, ולחיפוש אחר משמעות חדשה.

בעוד שעד לאמצע החיים (40~) זיהינו את עצמנו באופן אוטומטי עם הדברים 'החיצוניים' - מגדר, מעמד, מצב כלכלי, מצב משפחתי וכדומה, עתה יש קריאה להכרת העצמי הפנימי, העמוק יותר. שאלת אמצע החיים היא שאלת הנפש-רוח, זוהי מעין נקודת היפוך במסלול חיינו, שבה עלינו להסכים לקחת סיכון, לפגוש באומץ מקומות של פחד וכאב ולהיפרד מהישן, בכדי להיוולד לחדש. שאלות אלו מתעוררות במקביל לתהליכי בלייה ודעיכת הגוף הפיזי, אך דווקא כאן, בנקודה הזו שבה הגוף מתחיל לדעוך קיימת אפשרות לפריחה נפשית ורוחנית עמוקה יותר, שאינה תלויה במצב הפיזי או בתנאים החיצוניים.

הפחד מפני הזקנה גורם לנו לפעמים לנסות להיאחז בנעורים ולהכחיש את ההתבגרות באמצעים שונים כגון ניתוחים פלסטיים מרובים, עזיבת בן/בת הזוג למען בן/בת זוג צעירים יותר, הרחבת הנכסים וכדומה. גם אם בחיים של בני אדם אינדיבידואלים הפעולות הללו נכונות לעיתים, באופן כללי זהו תהליך רגרסיבי.

התהליך שיוביל להתפתחות הוא תהליך של השלמה עם ההתבגרות מבלי לשאוף לחזור לאחור. זהו תהליך של יצירה חדשה בעלת פוטנציאל אינסופי. תהליך המאפשר לאדם להתחבר למה שמכונה בזרמים האזוטריים של היהדות "מעיין הנעורים הנצחי", וזאת בניגוד למעיין הנעורים הטבעי, הביולוגי, שהולך ומתכלה. זהו תהליך לא פשוט, משום שהוא דורש אומץ, אומץ לפגוש את האמת על אודות עצמנו, להכיר בשקרים הקיומיים שסיפרנו לעצמנו במשך שנים, להכיר את עצמנו מחדש, על צדדינו היפים וגם על צדדינו המכוערים מבלי להשליך אותם על האחר. תהליך זה כרוך גם בוויתורים כואבים על פנטזיות, אשליות, ותכניות שכבר לא נבצע יותר.

ככל שהגוף הפיזי מתכלה, כך עולה האפשרות לרוח להיכנס לתוך ישותו של האדם, ולתודעתו העצמית להתפתח. ניסיון החיים, החכמה שנרכשה, כמו גם כישורים רוחניים המתפתחים החל מאמצע החיים מאפשרים לנו לפעול מתוך חירות הולכת וגוברת, להגיע לשיא הבשלות והיצירה ואז לפעול למען האחרים ממקום גבוה בו הנתינה אינה מכלה את כוחותינו, אלא להיפך - מעצימה אותם ומאפשרת התפתחות נוספת.

לצפיה בסרטון לחצו כאן. לערוץ היוטיוב של "בחותם" לחצו כאן.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך