צרות כרימון: בית הספר האנתרופוסופי בפרדס חנה פתח את השנה ללא מבנה [איגרת 62]

השילוב בין המושבה הרוחניקית פרדס חנה-כרכור לבין עמותת רימון לחינוך ולדורף נראה כזיווג משמיים. אבל אז דברים החלו להסתבך

מועצה אזורית פרדס חנה-כרכור היא אולי המקום שבו קיים הריכוז הגדול ביותר של אנשים המשתייכים לקהילה האלטרנטיבית בישראל. מאז שנות התשעים, מהווה המושבה וסביבותיה אבן שואבת לאמנים, אנשי רוח ובוהמה שמאסו בחיי הכרך אך לא רצו להרחיק מעבר לוואדי ערה. חיי קהילה ותרבות אלטרנטיבית שוקקים ידעה המושבה ששמה לעולם יהדהד לנו כשורה בשיר של אהוד בנאי על מאיר אריאל – אולם דבר אחד עדיין חסר להם: בית ספר אנתרופוסופי. תושבי העיירה שרצו חינוך ולדורף לילדיהם נאלצו להרחיק עד כפר הנוער אלוני יצחק, בסמוך לגבעת עדה. והנה, בשנה שעברה נודע כי בית הספר יעבור מאלוני יצחק לפרדס חנה, ונדמה כי היד מצאה את הכפפה שחסרה לה. כשהתברר כי בית הספר יכנס למתחם כפר הנוער החקלאי בלב המושבה, וישפץ ויאכלס מבנים ששימשו את הפנימייה שנסגרה ב-2010 ומאז הפכו למאורות סמים, מה רבה הייתה השמחה. חוזה נחתם עם התאחדות האיכרים אשר מנהלת את המתחם, וההכנות – שכללו שיפוצים נרחבים מעשה ידי ההורים מקהילת עמותת רימון לחינוך ולדורף – החלו.

אבל אז דברים החלו להסתבך.

זמן קצר לאחר החתימה על החוזה התברר כי המתחם שנוי במחלוקת ונמצא בליבו של מאבק משפטי. נתגלה כי ועד תושבים מקומי, רובו מורכב מבוגרי הפנימייה, מנהל מספר שנים מאבק ציבורי ומשפטי נגד סגירתה, מהלך שנעשה, לדבריהם, לא כחוק ולא כצדק. התאחדות האיכרים, טוען ועד ההצלה, פועלת בניגוד להקדש שניתן לה על ידי הברון רוטשילד, שייעד את השטח לפעילות חינוכית. תחת זאת, הם טוענים, ההתאחדות הופכת את האדמות החקלאיות לנדל"ן, מוכרת לקבלנים את מה שאפשר ומספסרת למרבה במחיר את מה שאי אפשר למכור. כניסת בית הספר האנתרופוסופי לתוך המתחם מהווה לדבריהם המשך של המגמה, ואף כי אין להם דבר אישי או עקרוני נגד בית הספר עצמו, כניסתו למתחם לפני הכרעת בית המשפט באשר לעתידו מהווה קביעת עובדות בשטח ומקל בגלגלי המאבק שלהם לפתיחה מחודשת של הפנימייה, ולכן יש להתנגד למהלך.

במקביל, התברר כי הכניסה של בית ספר רימון לתוך חלק מהמבנים בכפר הנוער, והשיפוצים שנעשו בהם, מהווים שימוש חורג, ונעשו ללא היתר של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה. על בסיס עובדה זו, ובהשפעת הלחץ הציבורי, הוצא ב-21.8.13 – שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים – צו משפטי המונע את המשך העבודות במקום ופתיחת שנת הלימודים בו. דיון נוסף התקיים לבקשתה של עמותת רימון יום לפני פתיחת שנת הלימודים, אך גם בו נדחתה הבקשה.

את שנה"ל תשע"ד התחילה קהילת בית ספר רימון, 180 תלמידים, בימי טבע בפארק הנדיב. חלק מהכיתות קיימו שיעורים במתנ"ס בזיכרון יעקב. המאבק המשפטי על הזכות להשתמש במבני הפנימייה, שבהם השקיעה הקהילה כ-2 מיליון ₪ ואלפי שעות עבודה של הורים בקהילה, נמשך.

האם המקרה הזה היה יכול להימנע? האם מקבלי ההחלטות בעמותה העדיפו להתעלם מסימנים מוקדמים שהעידו על כך שהכניסה למתחם החקלאי היא מסוכנת? כאן הדעות חלוקות. לדברי איתי פז, שקיבל את ניהול בית הספר חודשיים לאחר החתימה על החוזה עם התאחדות האיכרים, הכניסה למתחם לא נעשתה תוך עצימת עיניים. לדברי גורמים אחרים הקשורים במאבק, האזהרות ניתנו אך לא נשמעו.

במבט מהצד, כואב לראות בית ספר שלא פותח את שנת הלימודים במבנה שעליו עמל כל כך הרבה, וכואב לראות איך "האנתרופוסופים" הפכו להיות בצד של "הרעים" במאבק ציבורי שעל פניו נראה צודק. לכל הצדדים בסיפור חשוב להדגיש שהמאבק של הוועד להצלת כפר הנוער החקלאי אינו נגד החינוך האנתרופוסופי או עמותת רימון, וכי אלה נקלעו לתוך מאבק רחב יותר נגד התאחדות החקלאים שמנהלת את המקום בצורה בעייתית. במציאות אחרת, עמותת רימון הייתה חוברת אל מטה המאבק להצלת בית הספר החקלאי וכפר הנוער, ועוזרת לו להגשים את חזונו – ואת צוואתו של הברון רוטשילד – על ידי הקמת בית ספר אנתרופוסופי חקלאי מחובר לאדמה, לקהילה, למורשת ולעתיד. אנו מקווים שתימצא הדרך לשילוב בית הספר בתוך מתחם בית הספר החקלאי, ונשמח כמובן לדווח על ההתפתחויות.

והערה אחרונה לסיום. בכפר הנוער החקלאי פועל מאז 2010 בית ספר תיכון עירוני. איש אינו חושב להתנגד לפעילותו או לסגור אותו. למה? כי הוא ממלכתי, מוכר ורשמי. בהתבוננות על השנה החולפת ניתן לראות שהיא התאפיינה במאבקי הכרה בעלי אופי משפטי: מאבקם של הורים בעין בוסתן לשלוח את ילדיהם לבית הספר, או מאבקו של בית חינוך אביב שגם הם כמעט מצאו עצמם ללא מבנה. נדמה שהחיים מחוץ לגדר הכרת משרד החינוך נהיים קרים וקשים משנה לשנה.

וזאת נאחל לקהילת חינוך ולדורף בישראל לשנת תשע"ד: שנדע להשתלב בתוך מערכת החינוכית המוכרת והרשמית בישראל, שנפסיק לפרנס עורכי דין ונתמקד בחינוך ילדים ובניית קהילה, ושנצליח להנגיש את החינוך שאנחנו מאמינים בו לכמה שיותר שכבות באוכלוסייה.

שנה טובה.

מצטרפים במבצע לעיתון הילדים אדם צעיר >>> לפרטים והזמנה

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!