תרבות רבותי, תרבות: קבלו את הארועים החמים של חודש מאי [איגרת 12]

חודש מאי הוא חודש ביכורי התרבות, משום שבו מבשילים פירות העבודה האמנותית שנעשית בחורף ובאביב, ומתחילים לצאת לאור.
באיגרת הפעם אספנו עבורכם את מיטב הארועים התרבותיים שמתרחשים החודש – זה הזמן לפתוח יומנים.

הצגות ונפלאות לשבועות:

פסטיבל הצגות ילדים בתאטרון המלה

בימים שבת וראשון של חג השבועות (26-27.5) יקיים תאטרון המלה שבקיבוץ הרדוף לראשונה פסטיבל הצגות ילדים. בפסטיבל יוצגו כל הצגות הילדים שהעלה תאטרון המילה בשנים האחרונות, אך מארגני הפסטיבל השכילו להציע פעילויות נוספות לכל המשפחה, מה שהופך את הנסיעה להרדוף לכדאית במיוחד: הרפת האורגנית של הקיבוץ תהיה פתוחה למבקרים, ניתן יהיה להשתתף בסדנאות יצירה מחומרים טבעיים ולפגוש את סופרת הילדים מיריק שניר.

רועי בירן, אחראי תחום הצגות הילדים בתאטרון המלה, מרחיב על האופי המיוחד של התאטרון:"אני קורא להצגות הילדים של תיאטרון המִלה – 'הצגות ולדורף'. הן שואבות את השראתן מהרעיונות העומדים בבסיס חינוך ולדורף, וכמו בבית הספר אנו מנסים בהצגות אלו לשמר מרחב של ילדות נאיבית, מלא קסם ונקי מציניות מבוגרת. בהצגות שלנו נעשה שימוש רב במוסיקה חיה, בתנועה ובהומור במובן הטוב והפשוט של המלה.השחקנים הם בוגרי בית הספר לדיבור ודרמה הפועל בהרדוף ועברו אימון ממושך באומנות עיצוב הדיבור, בבוטמר ובאוריתמיה".

פרטים נוספים באתר

אנסמבל האקדמיה לאוריתמיה ירושלים בניהולה האמנותי של ג'אן רנקיעלה בחודשיים הקרובים חמש הופעות של "דברי דממה דקה" ברחבי הארץ, ועם סיומן ייצא למסע בן ארבע עשרה הופעות באירופה, ששיאן בפסטיבל הבינלאומי בשוויץ לציון מאה שנה לאמנות האוריתמיה.

אריה בן דוד, מרכז סמינר החינוך במכללת 'דוד ילין' ושותף פעיל באקדמיה לאוריתמיה, מספר כי זהו למעשה המחזור הראשון המסיים מסלול אינטנסיבי של 4 שנים, המשלב לימודי אוריתמיה  עם לימודים לתואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה בחינוך ולדורף. לדבריו, נושא המופע אקטואלי ביותר ומתקשר לתהליך המחאה החברתית באופן שבו, אחרי ה"רעש הגדול", מתחילות להישאל שאלות שמתוכן מתפתחת שפה חדשה. כמו באוריתמיה, גם בשיח הציבורי העכשווי, המרחב שבין הדברים (ולאו דוקא המילים עצמן) הופך להיות דבר מאד מרכזי.

תכנית המופע כוללת ביטוי בתנועה לפסוקים מן התנ"ך, לדברי משוררים בני זמננו וליצירות מוסיקאליות מאת באך, מוצארט, שופן, בראהמס, סקריאבין ועוד. ההופעות יתקיימו בעפולה, רחובות, ירושלים, תל אביב והרדוף.

לפרטים נוספים והזמנה בהנחה מוקדמת

תערוכת עבודות גמר של שכבת י"ב בתיכון ולדורף הרדוף

בין הבגרויות, הצגת סוף השנה והגישושים לגבי העתיד (צבא, שנת שירות...) מאותגרים תלמידי י"ב גם בהכנה והגשה של עבודות גמר אישיות.

הדר רבין, אחת ממחנכות י"ב בביה"ס ולדורף בהרדוף, מספרת כי פרויקט עבודות הגמר הוא תהליך שאורכו כשנה. "מסוף כיתה י"א ועד סוף י"ב נדרשים התלמידים לבחור נושא שמעניין אותם, להעמיק בו וליצור שתי עבודות – האחת עיונית באופייה, וכוללת קריאה, חיפוש חומרים וראיונות עם אנשים, והשנייה מעשית, המתבצעת באחת מסדנאות האמנות בביה"ס – עץ, ציור, קרמיקה, מתכת, תפירה ועוד.

"העבודה האישית משלימה את תהליך ההתחנכות של התלמידים בביה"ס ומעניקה להם הזדמנות לבטא את עצמם ממקום אישי ולהביא פירות של עשייה מאד אינדיווידואלית, בניגוד להצגת י"ב למשל, שבה הפירות הם של עבודה קבוצתית-כיתתית.

"בשני סופי השבוע בהם מוצגת התערוכה, כל אחד מהתלמידים עומד ומדבר על עבודתו (רפרטים), אתגר משמעותי בפני עצמו, המאפשר לתלמידים לתת מעצמם ומפירות עבודתם לקהילה."

בסופ"ש הקרוב (11-12.5) בין השעות 09:30-16:00 יתקיים סוף שבוע שני של הגשת העבודות (רפרטים).

במהלך השבוע התערוכה פתוחה לקהל הרחב בשעות 09:00-22:00. הכניסה חופשית.

לפרטים: [email protected]

מזכירות ביה"ס: 04-9058712

ובפייסבוק 

רוני פינקרפלד  

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך