הגתאנום אתמול, היום ומחר [איגרת 57]

בשנה האחרונה חגגו בדורנאך, שוויץ, 100 שנים לאימפולס הארכיטקטוני של רודולף שטיינר. לרגל האירוע אנו מביאים שלוש נקודות ציון משמעותיות, ששורשיהן ההיסטוריים נעוצים באותה נקודת יסוד – הלא היא בנייתו של הגתאנום הראשון. בין הגתאנום הראשון לאפשרות העתידית של גתאנום שלישי בארצות הברית ניתן להבחין בהתפתחות האימפולס הארכיטקטוני של האנתרופוסופיה.

נקודת הציון הראשונה היא תהליך הבנייה של הגתאנום הראשון, מבנה של עץ ובטון, אותו ייעד שטיינר למרכז הרוחני של התנועה האנתרופוסופית. המבנה תוכנן כעבודת אמנות טוטלית (Gesamtkunstwerk) אשר, דרך מנעד רחב של התנסויות אמנותיות, אמורה הייתה לפנות אל כל החושים. המבנה המרשים כלל עבודת ארכיטקטורה ייחודית של שתי כיפות עץ, ציורים שפיארו את קירותיו, פסלים ותחריטים שמילאו את המבנה ועבודות ויטראז' שצבעו את החללים הפנימיים של המבנה בלילה. העבודה על המבנה הושלמה בשנת 1919 ומיד החל המרכז להתמלא בכוחות חיים של למידה ויצירה, עד שבלילה שבין שנת 1922 ל-1923 הוצת הגתאנום בידי אלמוני.

הגתאנום הראשון, 1919 - 1923

הגתאנום הראשון, 1919 - 1923

הגתאנום השני, כמו קודמו, נחשב לאחד ממאה המבנים החשובים ביותר של הארכיטקטורה המודרנית. יצירתו של הגתאנום השני החלה בשנת 1923 והוא בנוי כיציקת בטון אחת שלמה. על הקשר שבין המבנה הראשון לשני כותב שטיינר: "הבניין הנוכחי הוא יורשו, וככזה הוא משמש כזיכרון." אבל הקשר שבין שני המבנים אינו קשר של הנצחת האחד באמצעות השני, אלא קשר של שני ביטויים לאותו רעיון בסיסי. על כן, המבנה הראשון נועד להגשים את רעיון התחלתה של האנתרופוסופיה, והמבנה השני נועד לבטא את המשכה והתפתחותה במשך עשר השנים שחלפו בין תחילת בניית המבנה הראשון לתחילת בנייתו של השני. ביטוי נוסף לקשר שבין הגתאנום הראשון לשני ניתן לראות באופן שבו מעצב שטיינר את הצורה הכללית של המבנה, כמטמורפוזה של צורתו הכללית של הגתאנום הראשון, כפי שניתן לראות בדגם החמר שיצר. התפתחות זו דרשה משטיינר לעבוד עם חומר בנייה שעשוי להיענות טוב יותר למטמורפוזה הייחודית של המבנה השני – את התפקיד הזה מילא הבטון.

הבנייה הושלמה בשנת 1928, שלוש שנים לאחר מותו של שטיינר.

הגתאנום השני, 1928 - היום

הגתאנום השני, 1928 - היום

לכבוד החגיגות בדורנאך הוזמן פראנק צ'אסטר - אמן, פסל וגיאומטריקאי - להרצות בפני חברי החברה האנתרופוסופית על עבודתו. צ'אסטר סבור, כפי שהוא מציין, שלא היה זה מכובד להגיע בלי "עוגה", ולכן הוא הכין דגם של מבנה אשר, לטענתו, יהיה הגתאנום השלישי ויהווה מרכז אנתרופוסופי רוחני בארצות הברית.

בדומה לתכנון של שטיינר גם המבנה של צ'אסטר מתבסס על הרעיון של אמנות טוטלית, אך ייחודו הוא במודל עליו הוא מתבסס – הלב האנושי. בהרצאת וידיאו, שערך בפני תלמידים לאנתרופוסופיה בארצות הברית, מספר צ'אסטר על התהליך שהוביל אותו לאורך התכנון (לצפיה בהרצאה לחצו על התמונה משמאל).

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך