לפתוח את הקופסא ואת הלב: הפנינג לשיקום נזקי השריפה בהרדוף [איגרת 290]

לפתוח את הקופסא ואת הלב: הפנינג לשיקום נזקי השריפה בהרדוף [איגרת 290]

שריפה שפרצה בהרדוף כילתה את כל מחסן התפאורות של תאטרון המילה. ההצגה היחידה שניצלה, "לפתוח את הקופסא", תפתח יום התגייסות קהילתי לשיקום תפאורת התאטרון

"תאטרון המילה" פועל מזה 12 שנים בקיבוץ הרדוף, ומרכז סביבו קהילה של אמנים, שחקנים, סטודנטים וקהל נאמן. התאטרון פועל מ"משכן המילה" היפיפה ויש לו רפרטואר ייחודי הכולל הצגות למבוגרים (וביניהן "דרמות המסתורין" שחיבר רודולף שטינר) ומגוון הצגות ילדים פופולאריות, המציגות ברחבי הארץ, וביניהן "ליצנים מחפשים משמעות", "צרור נפלאות הקרקס", ו"לפתוח את הקופסא". לאחרונה שמחו אוהדי התאטרון להתבשר כי הצגה חדשה עומדת בפתח: "כאן גרים האחים גרים". בחנוכה האחרון אף עלו כמה הצגות הרצה בתאטרון הבית, ותאריכים להצגות נוספות כבר פורסמו. אך ביום האחרון לחופשת החנוכה, השתנו התוכניות: קצר חשמלי שמקורו כנראה בסדנה של המוסד השיקומי חירם גרם לשרפת מחסן התפאורות של התאטרון ועמו כל תפאורות התאטרון למעט אלו של ההצגה "לפתוח את הקופסא", שבדיוק הופיעה מחוץ להרדוף.

תמונת המחסן השרוף אשר פורסמה ברשתות החברתיות, והידיעה על האסון שפקד את התאטרון, הביא לתגובות רבות מאוהדי התאטרון ברחבי הארץ. רועי בירן, הרוח החיה מאחורי ענף הצגות הילדים של תאטרון המילה, מספר לנו שהבעיה הכלכלית שיצרה השרפה היא קטנה ביחס לנזק האמתי באבדן תפאורות שנאספו בשתים-עשרה שנות יצירה ושבהן הושקעו במצטבר אלפי שעות עבודה. "הדבר הטוב שיצא מכל הסיפור הזה", אומר רועי, "הוא עשרות הפניות והצעות העזרה שקיבלנו. מהן נולד הרעיון ליצור הפנינג קהילתי של בניה ועבודה משותפת."

מה יהיה בהפנינג?

"מדובר בשלוש שעות עבודה, ביום שבת 20.1.18 בין 13 ל-16. יש בעיקר עבודות תפירה וצביעה, ומעט נגרות. העבודות מתאימות לבני 14 ומעלה, אך למשפחות שתגענה עם ילדים אנו נשתדל לדאוג לתעסוקה מתאימה עבורם". באותה הזדמנות יוכלו אורחי התאטרון לצפות בהצגה "לפתוח את הקופסא", שהיא כאמור הניצולה היחידה מהשריפה. ההצגה תעלה בשעה 11, וכרטיסים ניתן לרכוש דרך אתר המועצה המקומית עמק יזרעאל.

'כאן גרים האחים גרים', הצגה חדשה. צילום תמר גת

'כאן גרים האחים גרים', הצגה חדשה. צילום תמר גת

ואם כבר מדברים, ספר קצת על ההצגה החדשה.

"'כאן גרים האחים גרים' זאת הצגה משותפת לי, להראל קרטס – שותפי הוותיק ליצירה – ולשחקנית בר שדה. אני כתבתי את הטקסטים. מדובר בעיבוד של שתי אגדות האחים גרים: 'אווז הזהב' ו'לכלוכית', שבהצגה נקראת למרבה האירוניה 'אפרית בת אשפה'. שתי האגדות הללו נתונות בתוך סיפור מסגרת, הכולל את כיפה אדומה והאחים גרים עצמם".

ההצגות של תאטרון המילה מתייחדות בכך שהן עוסקות בנושאים עמוקי משמעות בצורה שכל צופה יכול להבין בהתאם לגילו. כך גם הפעם. "מדובר, למעשה, בהצגה על התבגרות והזדקנות, שני נושאים שאני פוגש בתקופה הזאת בצורה משמעותית בחיי הפרטיים", מספר רועי. "בסיפור שלנו האחים גרים כבר זקנים, אחד לא יכול לשמוע, השני לא זוכר. הם כבר לא יכולים לאסוף ולספר סיפורים, כך שלכאורה אין בהם תועלת. הם פוגשים את כיפה אדומה, שאיבדה את הדרך לבית של סבתא שלה. המפגש שלה עם האחים גרים מפגיש אותה גם עם הסיפורים שלהם ועם חכמת הגיל, ובסופו של התהליך היא מועצמת ומוצאת את הדרך שלה".

לאיזה גיל מיועדת ההצגה?

"זאת תמיד שאלה מורכבת אצלנו, כיוון שלכאורה ההצגות שלנו הן לגיל 4-5 ולמעלה מזה, אך למעשה גם המבוגרים נהנים ממנה מאוד, ומבינים אותה ברבדים העמוקים יותר".

ומתי כבר נוכל לראות אותה?

ב-3.2 בהרדוף, וב-3.3 במוזאון תל אביב.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך