ניצני חינוך וולדורף: רשמים מביקור בקהילת פתחת ניצנה [איגרת 247]
מרחב נהדר לצמיחה
סוף שנה באדם צעיר - כל הגיליונות ב-30% הנחה!! >> לרכישה

ניצני חינוך וולדורף: רשמים מביקור בקהילת פתחת ניצנה [איגרת 247]

פתחת ניצנה היא מקום קרוב-רחוק, שעדיין לא עלה על הרדאר של המטיילים או הזוגות הצעירים. ביקור קצר בקהילה חדשה המתגבשת שם סביב חינוך וולדורף נתנה לנו את ההרגשה שיש מרחב נהדר לצמיחה

גיליון מספר 247, 14.3.17 | שבוע 50, לוח השנה לנפש

במימדים הקטנים של ארצנו, אף מקום הוא לא באמת רחוק. לפתחת ניצנה אפשר להגיע, אם יוצאים ממרכז הארץ, בפחות משעתיים נסיעה. אך מרחק לא נמדד רק בקילומטרים; הוא נמדד גם, ואולי בעיקר, באופן מנטאלי. ופתחת ניצנה מרגישה רחוקה ושונה לחלוטין מה"מרכז". אם מרכז הארץ הוא "המדינה", אז ניצנה היא החצר האחורית שלה. מקום מרתק מבחינות רבות, שעדיין לא עלה על מפת התיירות, וחייה בו אוכלוסייה אזרחית דלילה שנהנית ממרחבים אינסופיים ושמים מרובי כוכבים.

אל אזור ניצנה הגעתי בהזמנת מיכל קליין-שר שלום, המתגוררת עם משפחתה במושב באר מילכה בשלוש השנים האחרונות. מיכל היא אחת השותפות ליוזמה המתבשלת שם, עדיין על אש קטנה, להקמת מערכת חינוך ברוח האנתרופוסופיה: גנים ובית ספר. באזור פתחת ניצנה כ-600 תושבים המתפרסים על פני חמישה ישובים: כמהין, באר מילכה, עזוז, קדש ברנע והכפר החינוכי ניצנה, שהוקם בשנת 1986 על ידי הסוכנות היהודית וביזמת הפוליטיקאי המחנך אריה (לובה) אליאב. הכפר החינוכי, שכיום משמש כמרכז חינוכי אליו מגיעים מידי שנה אלפי בני נוער מהארץ והעולם, נתן את הסכמתו העקרונית להפעלת בית הספר בתחומו, לכשיוקם. אך עד אז, צריכה להתגבש הקהילה, שעדיין משוועת לאנשי מקצוע אנתרופוסופיים שיחליטו להשתקע באזור.

קהילת חינוך וולדורף פתחת ניצנה

קהילה חמה ותומכת

הגן האנתרופוסופי של אזור פתחת ניצנה התחיל עם עדי פינקלשטיין, בוגרת הסמינר לחינוך וולדורף במכללת דויד ילין. עדי נקלטה בבאר מילכה עם משפחתה הצעירה, וכשנודע להורים ביישוב שהיא מוסמכת בחינוך וולדורף הם לא עזבו אותה עד שנאותה לפתוח את הגן, שפעל במשך שנה (בשנה"ל תשע"ו) עד שיצאה לחופשת לידה. בשנת הלימודים הנוכחית עבר הגן שינוי מעניין, כאשר אנשי הצוות הפכו אותו לגן יער, הפועל בחורשה ליד ניצנה. בשנה זו גדל מספר הילדים בגן מ-8 ל-22. בשנה הבאה תחזור עדי לגן והוא יפעל במתכונת המשלבת גן אנתרופוסופי עם גן יער. במקביל, 11 ילדים מהגן יעלו לכיתה א', וכעת נעשים המאמצים למצוא איש או אשת צוות בעלי אופי חלוצי שירצו להוביל את ההקמה של הכיתה ובית הספר. "זה יכול להיות מישהי שגרה בבאר שבע ועושה את הדרך לכאן, אבל החלום שלנו הוא שהמחנכ/ת של הכיתה יגיעו לכאן עם משפחתם", אומרת מיכל. "יש כאן כבר לא מעט אנשי צוות שרוצים לקחת חלק ביוזמה – מורים למוסיקה, לאמנות ומלאכות, תראפיסטים, רק מחנכ/ת עדיין חסר/ה".

מה מייחד אתכם מיוזמות אחרות לחינוך וולדורף בישראל?

מי שחולם על כך שילדיו יתרוצצו יחפים מחוץ לבית מבלי לפחד ממכוניות – זה המקום

"אני חושבת שהדבר המיוחד ביותר זה המיקום שלנו. הוא לא מתאים לכל אחד, אבל משפחות שרוצות להשתקע במקום שבו הטבע נוכח בצורה עצמתית, בתצורתו המדברית, ולחיות חיים משמעותיים עם ניתוק מדוד מההמולה של מרכז הארץ – יכולים מאוד ליהנות פה. מי שחולם על כך שילדיו יתרוצצו יחפים מחוץ לבית מבלי לפחד ממכוניות – זה המקום. בגלל הריחוק, אין פה בעיה של דיור, הכל זול. יש פה קהילה חמה ותומכת שהעזרה ההדדית היא חלק בלתי נפרד מקיומה. עוד עניין חשוב הוא הגיבוי שיש לנו מהקהילה החינוכית בניצנה, שיכולה ורוצה לארח את בית הספר ולהעמיד לרשותו את כל המתקנים הדרושים לפעילותו, בתוך סביבה שממילא היא חינוכית ואקולוגית. הפוטנציאל הוא אדיר".

בשבת בבוקר, לפני שפגשנו את הקהילה לבראנצ' של פיתות על הסאג', לקח אותנו בועז שר שלום, בן זוגה של מיכל ומנהל בקהילה החינוכית ניצנה, לסיור רכוב באוצרות הטבע ואתרי המורשת שבאזור. נדהמתי למראה חמוקי ניצנה, התפעלתי מהמצודה הביזנטית-נבטית שליד מסילת הרכבת הטורקית, נצבט לי הלב נוכח גדר הגבול החדשה שבין ישראל לסיני ונותרתי ללא מילים למראה מתקן השהייה "חולות", הנמצא אף הוא בקרבת מקום. ובמיוחד, נתמלאתי יראה אל מול מרחבי המדבר הדוממים והעצומים שמקיפים את היישובים הקטנים שבאזור, וגם קצת קינאתי במי שיכול לגור עם משפחתו במקום כזה. הקהילה המתגבשת בפתחת ניצנה מזמינה אליה משפחות שכאלה, ומי שמעוניין להגיע לביקור הכרות – מוזמן ליצור קשר עם מיכל במספר 052-3848302 או kleinm10@gmail.com

חמוקי ניצנה. לגדול בין אוצרות טבע

סוף שנה באדם צעיר - כל הגיליונות ב-30% הנחה!! >> לרכישה

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!