ערוץ: יעוץ ביוגרפי

"אף פעם לא חשבתי שאשאר בלעדיך": החיים לאחר מות בן זוג

פסיכותרפיה אנתרופוסופית

"באמת שלא חשבתי קודם על האפשרות שאשאר בלעדיו", אומרת לי שרה (שם בדוי) במעין פליאה. אישה חכמה, משכילה מאוד, מלאת כוחות עשייה, בשנות ה-60 לחייה. פגשתי אותה לראשונה סמוך למותו של יוסי (שם בדוי), בן זוגה האהוב מאז נעוריה. חלפו כמה שנים, והיא באה שוב. כן, היא למדה לחיות בלעדיו, והיא עובדת ומתנדבת ומטפלת בנכדיה, ועדיין, היא אומרת, "הרצון לחיים ... קרא עוד »

פניה המוצלים של הזקנה

פסיכותרפיה אנתרופוסופית

עכשיו שיערך לבן ומקליש, קולך רועד, הדיבור קשה עליך. קם בקושי מכורסתך, הולך לאט – גורר רגל אחר רגל. סחרחר. ההליכה אל השירותים קשה לך. חוזר ומתיישב באנחה. גופך כואב, שנים של מכאובים ותרופות ובדיקות. ובכל פעם נכזבת תקוותך להירפא. ואם בתחילתן של שנים אלה עוד היית מספר בדבקות ובאריכות על מחלתך, ועל הרופא המצוין ההוא שאמר כך ושנתן תרופה ... קרא עוד »

אני זקנה

מדור בעין המתבוננת

"בשבת חורפית, מצאתי את עצמי שרועה ברחוב לאחר שנתקלתי במהמורת בטון ומעדתי. חגורת הכלבה שלי נשמטה מידי, בעוד כלבתי הנאמנה לא זזה ממקומה, כאילו לא מבינה מה קרה לבעלת הבית שלה! שכבתי שרועה על מדרכה מעופשת, שפתיי פצועות וזבות דם, ידי הימנית כואבת ורגליי כבדות. 'הפרעתי' בנפילתי לזוג צעיר וחבוק שעמדו לא רחוק. הם מיהרו לעברי, ובעוד הבחורה תופסת את ... קרא עוד »

"בכל דבר יש לפחות שמינית של מוות"

פסיכותרפיה אנתרופוסופית

 "אני מכירה חמישה מצבי נפש," היא אומרת לי. "בראשון, אני חשה שמחה בתוכי על עצם הקיום. אני מסתכלת בענן, בעץ או בפרח ומרגישה שמתפשטת בתוכי שלווה. אני חשה הודיה ומגיבה בקלות ובהומור. בשני, אני שקטה ומאוזנת, וגם כשקורה משהו קשה, אני יוצאת ממנו במהירות. בשלישי, מעיקה עלי חוויית אפרוריות, חוסר טעם. מי שאני ומה שאני עושה נראים לי חסרי ערך ... קרא עוד »

מגוף פיזי-אתרי לגוף פיזי-אתרי מורחב

בשבעון הראשון נבנה גופו הפיזי של האדם בעזרת הגוף האתרי, שהוא הגוף האנרגטי של כוחות החיים, ומשמש כ"אדריכל" לגוף הפיזי. בהמשך החיים אנו משתמשים בכוחות האתריים שלנו ושל אחרים על מנת לבנות "ישויות" בעלות גופים פיזיים גם מחוץ לנו, למשל משפחה, צבא, מדינה, מוסדות למיניהם ועוד. אנו נכנה גופים אלו בשם גופים-מורחבים. כמו בגוף הפיזי, בו קיימים איברים שונים – ... קרא עוד »

לחשוב קארמה: יסודות לחקירה רוחנית

אדם עולם מחקרים

המדע המערבי פיתח מתודה ברורה לעריכת מחקר בעולם הפיסי כדי להגיע לאמת: שילוב של התנסות, תצפית, חשיבה וחזרה על ניסויים שוב ושוב. האם ניתן להשתמש באותה מתודה גם ביחס לעולמות שמעבר לעולם הפיזי, ובמיוחד כלפי עולם הרוח? אם כן, צריך גם לשאול: מהי האמת בעולם הרוח? מהי ההתנסות ומהו מושא התצפית? מהי החשיבה המתאימה כדי לדעת את עולם הרוח? במאמר ... קרא עוד »

"האדם השני" והקשר שלו למוסר המקובל

(חלק ב' של המאמר "של מי הרצון הזה, למען השם") במאמר הקודם דיברנו על נבט-אדם, ועל האופן בו הוא מופעל על ידי רוחות-הרצון – דרך אותו אדם פנימי בתוכנו, המכונה גם "האדם השני". כל פעולה אותה אנו עושים בחיים יכולה להיעשות בצורה טובה יותר בעתיד. האדם השני שואף תמיד לשפר את ביצוע הפעולה של האדם לטובת התפתחותו הרוחנית. אך לשם ... קרא עוד »

של מי הרצון הזה, למען השם?

טלי (שם בדוי) היא אישה בת 33, שעמדה להינשא לבחיר לבה, לאחר שנים רבות שבהן חיה בגפה. לפני החתונה החליטה לחזור בתשובה, מתוך אמונה שהיא עושה את הדבר הנכון. כתוצאה מהמעשה, עזב אותה בן זוגה העתידי. את העזיבה היא לא לקחה בחשבון, ובעקבותיה היא חוותה התמוטטות כללית, ורגשות אשם כבדים. שנתיים לאחר המקרה, כשהיא נשואה באושר לאדם אחר, היא מסתכלת ... קרא עוד »