מכאב לעשייה: בית ספר ולדורף חדש מוקם בזכרון יעקב [איגרת 84]

הורים שילדיהם לא התקבלו לבתי ספר ולדורף בסביבתם הבינו שהמוצא היחיד הוא להקים בית ספר ולדורף נוסף

800px-Binyamin_pool_in_Zichron_Yaacov_from_south_westבאוקטובר 2013 פרסמנו איגרת הנוגעת באחד מהנושאים הכואבים ביותר לחינוך ולדורף בישראל – המשפחות שרוצות חינוך ולדורף אך אינן זוכות לו (מכתב כואב לקהילת חינוך ולדורף – מאלה שנשארו בחוץ). באותה איגרת הבאנו, בשם בדוי, את מכתבה של אמא ששיתפה בכאב שחשה לאחר שארבע בתי ספר ולדורף שונים בסביבתה דחו את בנה מפאת חוסר מקום. האם הכואבת, שלקחה על עצמה את הייצוג המטפורי של כל אותם 'דחויי חינוך ולדורף', פנתה בקריאה נרגשת לקהילת חינוך ולדורף הישראלית לראות גם אותם, לא להפנות להם עורף ולעשות כל מאמץ לפתיחת כיתות ובתי ספר נוספים.

האיגרת עוררה הדים רבים, וקיבלנו לא מעט מכתבי תגובה, רובם מיועדים לאם הנרגשת. לצד הבעת האמפתיה כלפי האם, ניתן היה למצוא שם גם את האמירה שכדי לשנות את המצב הזה, לא מספיק למחות – צריך לעשות מעשה.

השבוע שמענו שוב מהאם המודאגת, והפעם היו בפיה בשורות משמחות: החלטנו להקים בית ספר! אז עכשיו אפשר להסיר את מעטה הסודיות שהתעטפנו בו, ולבשר כי החלו ההכנות להקמת בית ספר ולדורף חדש בזיכרון יעקב, והוא צפוי להיפתח בשנת הלימודים תשע"ה והוא יכלול גני ילדים, כיתה א' ו-ב'. אפרת רוגניסקי, האם ששלחה את המכתב, היא גם זאת שהרימה את הכפפה וכעת פועלת ביחד עם צוות מייסד להקמת בית הספר.

"התגובות למכתבי באיגרת, מלבד הנחמה והעידוד שהביאו לי, גרמו לי להבין שחלק גדול מבתי הספר הקיימים נוסדו על ידי אמהות מודאגות", מספרת אפרת. "בקיץ, כאשר נתקלתי בהודעות הסירוב, הייתי לבד. אחרי התגובות שקיבלתי למכתב שלי באיגרת, מצאתי את אלינור, שהפכה לשותפה לדרך. התחלנו לקרוא, להיפגש, להכיר. האנשים שפגשנו, ביניהם גלעד גולדשמידט, תמר חביב ואיתי פז, היו מאוד קשובים, רציניים ומלהיבים, והקדישו לנו בנדיבות מזמנם. הם הסבירו לנו למה אין מקום בבתי הספר, ועד כמה זה קשה אך הגיוני להקים בדיוק עכשיו בית ספר חדש.

"המשכנו לחפש וגילינו עוד ועוד משפחות מקומיות שמחפשות חינוך ולדורף. בערב הכרות שערכנו עם גלעד הגיעו 30 משפחות, ובסוף דצמבר 2013 התאספו 10 אנשים רציניים, חדורי מוטיבציה ונחישות להקים בית ספר ולדורף בזכרון יעקב. זהו. אני כבר לא לבד".

מה החזון שלך לבית הספר?

"בחזוני, ולדורף זכרון הוא בית ספר ציבורי. מחייך, אוהב, מוקפד. יהיה בו מעגל מורים ומחנכים משוחח, קשוב, נושם, מתפתח, וסביבו מעגל הורים תומך, יוצר ולומד. ובמילה אחת: קהילה. בית הספר מוקם אמנם כדי לתרום לילדינו, אבל במידה רבה גם כדי לגעת בנו ובקהילה הזכרונית המקיפה אותנו. להעניק לה באמצעות האמנות והמוסיקה, השיח החינוכי, לחבר אף יותר את האנשים לאדמה ולנוף המקיפים אותנו.

מה אתם צריכים?

"כמעט הכל... אנחנו ממש בשלבים הראשוניים. קודם כל אנחנו בתהליך של למידה, לא רק על חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה, אלא גם על עצמנו, ואיך אנחנו יכולים לעבוד בצוות ומה תרומתו הייחודית של כל אחד ממעגל ההקמה. בנוסף, אנחנו צריכים המון עזרה מבחוץ; ברמה המוניציפאלית אנחנו מבקשים הכרה מצד הרשות המקומית, ומבנה לבית הספר. ברמה הוולדורפיסטית, אנחנו צריכים מלווה להקמה, מלווה דידקטי/ת, ובעיקר – מחנכים חדורי שליחות שירצו להוביל את התהליך המיוחד והחד-פעמי הזה, כאן איתנו תחת שמי הכרמל, מעל לים, במקום שבו ה-כ-ל יכול לקרות."

המעוניינים להצטרף ליוזמה מוזמנים ליצור קשר עם אפרת בכתובת [email protected] או בטלפון 052-4348610.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך