להחזיר את החיים והאיזון לאדמה: שיחה עם חקלאי ביודינמי [איגרת 276]

להחזיר את החיים והאיזון לאדמה: שיחה עם חקלאי ביודינמי [איגרת 276]

הסתיו הוא עונה נהדרת לעבוד בגינה, ותפסנו את לירון ישראלי שייתן לנו כמה עצות כיצד נכין גינתנו לחורף, ומה כדאי לשתול. על הדרך הוא גם עדכן אותנו בחדשות מהתנועה הביודינמית בישראל

חופשת הסוכות שמתחילה מחר היא הזדמנות נהדרת להקדיש זמן למשפחה. יש שיבחרו לטייל ביחד, ויש שיעדיפו להקדיש את הזמן לטיפוח הבית ולהכנתו לקראת ההתכנסות לתוכו בימי החורף. אחד המדדים הטובים ביותר לבית מוחזק היטב הוא מצב הגינה. לכן שוחחנו עם לירון ישראלי, כותב מדור החקלאות הביודינמית באדם עולם, ושאלנו אותו כיצד נכין את גינתנו לחורף.

"הסתיו הוא באמת זמן טוב להכין את הערוגות לקראת החורף. הקיץ היבש והקטיף של הפירות לקחו מהאדמה כוחות, ולפני שאנחנו שותלים רצוי שנשיב את הכוחות לאדמה. זה הבסיס לכך שהשתילה תצליח לנו. ככל שהאדמה תהיה יותר חיה, כך הצמחים יהיו בריאים ויוכלו להתגונן מפני מזיקים".

כאן זה הזמן להפסקה מתודית שתסביר, למי שפחות מכיר, את מהות החקלאות הביודינמית: מטרת העל שלה היא להחזיר לאדמה כוחות חיים. דרך הפריזמה הזאת ניתן גם להבין מה ההבדל המהותי בינה לבין סוגי חקלאות אחרים: החקלאות הקנוונציונלית, שמשתמשת בחומרי הדברה ועובדת בשיטה של מונוקולטורה, מדלדלת את האדמה; החקלאות האורגנית שומרת על הכוחות של האדמה; והחקלאות הביודינמית, כאמור, מחיה אותה.

אז איך מחיים את האדמה?

"הדרך הפשוטה היא באמצעות קומפוסט, ואם אפשר - קומפוסט ביודינמי, אותו אפשר לקנות או להכין בבית. הקומפוסט יחזיר לאדמה חומרים אורגניים שאבדו לה. הקומפוסט הביודינמי גם ישביח את תהליכי החיים שבתוכה".

גם הקומפוסט עצמו, לפי לירון, הוא ישות חיה. "חלק מהאנשים פשוט זורקים את הכל לערימה, ומקווים לטוב. אחרים מערבבים את הקומפוסט כל הזמן, ומנסים להחיש את הכנת הקומפוסט, וליצור כמויות גדולות בזמן קצר. התהליך הביודינמי מבקש ליצור את האיזון: אנו מנסים כל העת לשמור על טמפרטורה ולחות מסוימים שיאפשרו לקומפוסט להיות חי ונושם, כך שבעת שיפוזר באדמה ישביח אותה באופן מיטבי".

אילו צמחים אתה ממליץ עכשיו לשתול?

"אני הייתי מסתכל על ארבעת האלמנטים, ויוצר קבוצות לפי זה. האיכות השונה שמביא כל אלמנט מביאה איזון לגינה. את אלמנט האדמה מייצגים הצמחים שקוטפים מהם שורשים: גזר, סלק וכו'. יסוד המים מיוצג על ידי הצמחים שנותנים לנו עלים וגבעולים: כרישה, חסה, לוף, פטרוזיליה, כוסברה, קייל ונענע כמובן. האוויר – פרחים: כרובית וברוקולי, וגם פרחי נוי שחשובים לאסתטיקה אבל גם למשיכת חרקים ואיזון האיכויות בגינה. ויסוד האש הוא הפירות והזרעים.

למה כל כך חשוב לך לשמור על האיזון?

"הצמחים מטבעם מפתחים תכונה אחת באופן דומיננטי. למשל בגזר, כל הכוחות של הצמח הולכים לכיוון השורש. אם אני אשתול רק גזר – תהיה לזה השפעה ארוכת טווח על האדמה, שצריכה גיוון של איכויות. הגיוון הזה מביא חיים".

השיטות של החקלאות הביודינמית עשויות להיתפס כמוזרות ואף הזויות, אך את ההוכחות להצלחתה ניתן לראות, להריח וגם לטעום. כל מי שאכל פירות וירקות ביודינמיים מבין מיד שיש פה משהו אחר. בעולם, החקלאות הביודינמית היא היישום האנתרופוסופי המצליח ביותר, לצד חינוך ולדורף. וגם בארץ הולכת ומתבססת תנועה ביודינמית מצליחה, ויותר ויותר חקלאים ומשקים לומדים את התחום ועושים את ההסבות הדרושות. החדשות הטובות האחרונות הן שגם משרד החינוך החל לאמץ את החקלאות הביודינמית, והוא החליט להכיר בקורס השנתי לגמול השתלמות של 120 שעות (מתאים למורים פעילים וכאלה שבשנת שבתון). הקורס הקרוב יפתח במושב עמיקם ב-20 לאוקטובר. למידע נוסף ניתן להכנס לדף הבית של מרכז "אדמה חיה".

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך