מדור: אנתרופוסופיקלי קורקט

חיידקים למתחילים

אנשים מפחדים מהתססה. לימדו אותנו שאוכל מותסס זה אוכל מקולקל ושחיידקים הם דבר מזיק. אך אם היינו חוזרים רק מאה שנים אחורה, כמעט בכל מקום שהיינו מגיעים אליו התססה הייתה מלאכה ביתית שמי שלא שלט בה לא יכול היה לשרוד. החל מהמהפכה החקלאית (שבה התחלנו לאגור את המזון שלנו) ועד המהפכה התעשייתית (ממש לא מזמן בראייה היסטורית) התססה הייתה חלק ... קרא עוד »

רקפת

הכירו את רקפת אתם בטח כבר מכירים מטיולי החורף; נסתרת בין אבנים וסלעים או מתהדרת בפריחה נהדרת במרבדים ורודים וסגולים. את המופע שלה מתחילה הרקפת עם גשמי הסתיו. בשקט-בשקט מנצים מבעד לאדמה עלים ירוקים ולבביים בעלי דוגמא ציורית מקסימה. אם נתבונן מקרוב נבחין כי לכל צמח דוגמא ייחודית משלו. ככל שהחורף מתקדם, עליה גדלים ומתרבים והיא מוציאה עשרות פרחים. ואז, ... קרא עוד »

בידיים טובות- משחה ביתית לכפות ידיים יבשות

מדור רוקחות טבעית, מגזין אדם עולם

החורף כבר כאן ולא צריך לשאת עיניים למרומים כדי להיווכח בכך, מספיק להשפיל מבט אל כפות ידינו היבשות. נכון שהמדפים מלאים בשלל קרמים תעשייתיים, אבל אין כמו להכין לבד משחה ביתית: חומרי גלם: 30 גרם חמאת שיאה גולמית צהובה אורגנית 10 גרם שעוות דבורים טבעית (דונג) 10 מ"ל שמן חוחובה בכבישה קרה 10 מ"ל שמן קלנדולה שמנים אתריים: 5 טיפות ... קרא עוד »

כוח המשיכה של הכדור

כמו כל הפלנטות, גם כדור המשחק הוא חפץ עגול שנע במהירות בחלל ויש לו כוח משיכה שפועל על גופים קטנים של ילדים שמסתובבים לידו. מה גורם לילדים למשיכה כמעט חסרת שליטה אל עבר החפץ העגול? אודה ולא אבוש, זו חידה שאני עדיין רחוק מלפענח. התופעה מרתקת: ילדים (בהכללה, יותר בנים שהגיעו ממאדים ופחות בנות שהגיעו מנוגה) יעדיפו תמיד משחק עם ... קרא עוד »

הסלט הקדמון

אחד הדברים היותר מגניבים שקרו כשהתחלתי לעסוק בליקוט, היה הרגע שבו הבנתי כי לכל אחד מהירקות שאנחנו קונים בסופר, יש אב קדמון שגדל פרא, בבר. בחלק גדול מהמקרים מצאתי שהם גדלים גם בארץ ישראל. למה זה כל כך משמעותי? כי כשאנחנו יודעים/ות כיצד להשיג מזון בטבע, מתחזקת אצלנו תחושת הביטחון התזונתי, ובאורח פלא - אנחנו פתאום מבינים שלעולם לא נחסר ... קרא עוד »

סקס זה כמו מטקות: 300 מילה בזכות המשחק הזוגי הכי טוב שאני מכיר [איגרת 266]

הכותרת של הטור הזה לא רק מושכת תשומת לב, היא לגמרי נכונה. לקחתי אותה מקמפיין לחינוך מיני של משרד הבריאות, שעושה השוואה בין סקס למטקות. אבל מכיוון שהמנדט שלי כאן הוא משחקים (ולא משחקים מקדימים), אני אדבר רק על מטקות ואתם תעשו את ההשוואה לבד. מטקות הוא משחק מאוד מיוחד. זה משחק זוגי לא-תחרותי, שאין בו מנצח או מפסיד, ורק ... קרא עוד »

נהפוך הוא

האם המבט שלנו מגדיר ומקטלג ולכן מנציח את הסדר החברתי, או האם הוא מאפשר חופש לאינדיבידואל להגדיר את עצמו מתוך עצמו באופן המשוחרר מהבניה תרבותית? היצירות המובאות במדור עוסקות בסוגיית המבט והמיניות. האמנות מאפשרת בחינה מחודשת של המציאות הפנימית והחיצונית. "בעולם המסודר על פי חוסר שוויון מיני, העונג שבהתבוננות פוצל בין פעיל-זכר וסבילה-נקבה. המבט הגברי הוא המבט המכונן את הדימויים ... קרא עוד »

פירות יער: טיפוח או קינוח?

מדור רוקחות טבעית, מגזין אדם עולם

הקיץ הוא הזדמנות מצוינת לדבר על פירות. מכל הפירות, משמחת אותי במיוחד פריחת פירות היער בגינה שלנו. לא רק משום שהם כל כך יפים וטעימים, אלא גם מפני שהם עשירים בנוגדי חמצון. פירות יער מכילים כמויות עצומות של פיטוכימיקלים הנחשבים לנוגדי חמצון יעילים, ושל פיגמנטים סגולים, כחולים ואדומים, המחזקים את הקולגן שבעור ומשפרים את זרימת הדם. בנוסף לכך, הם מכילים ... קרא עוד »

הַדְלָיָה

בכל שנה מחדש עת יורדים עלינו ימי החום, מעוררים בי צמחי הקיץ התפעמות. ימים ארוכים הם עומדים בשמש הקופחת, ובניגוד מוחלט לכל היובש שמסביב, הם מוציאים עלים רחבים, מתפרשים לכל עבר ומניבים פירות מתוקים ומלאי עסיס. בעודי מתבוננת בהם בהשתוממות, מחפשת צל או לפחות משהו להיאחז בו, אני מבחינה בצמחים, שגם הם כמו רוצים להיתלות. הם מטפסים על מה שנקרה ... קרא עוד »

ליקוטי קיץ

אנו יוצאים ללקט ולבשל בחוף הסוסים, הנמצא ממערב ומדרום לקיבוץ שדות ים. כאן, לאורך החוף, במה שמכונה "רצועת הרסס של החוף", אנו פוגשים מספר רב של מיני צמחי בר הראויים למאכל. בין המינים הללו ניתן למצוא חומעה מגוידת, מלוח קיפח, צלקנית נאכלת, דו-פרק חופי, בן-טיון בשרני ואהל הגבישים – שהוא הכוכב שלנו הפעם. יש לו טעם יחיד במינו, מרקם בשרני ... קרא עוד »