מיטה לכל פרה: רשמים מכנס המחקרים הביודינמיים בשוויץ

מיטה לכל פרה: רשמים מכנס המחקרים הביודינמיים בשוויץ

לירון ישראלי, איש האדמה החיה, השתתף בכנס המחקרים הביודינמי הראשון שנערך החודש בגתאנום. הוא חזר ארצה ומשתף אותנו מרשמיו ובהתפתחויות בחזית המחקר הביודינמי

בשבוע שעבר נרשמה היסטוריה קטנה בגתאנום (מרכז התנועה האנתרופוסופית העולמית, אשר בשוויץ) אשר ארח כנס בינלאומי ראשון לחוקרים ומחקרים ביודינמיים.

מעל ל-150 איש ואישה מארצות כגון ברזיל, סין, ניגריה, הודו, ישראל, ארה"ב ומדינות אירופה התאספו לארבע ימים של שיתוף, דיון וחקירה על אודות ההתפתחויות האחרונות בחקלאות הביודינמית וכיווני העבודה העתידיים. גם אני השתתפתי בכנס הזה, והעברתי סדנה שעסקה בביסוס הראיות המדעיות של החקלאות הביודינמית (אפרט על הסדנה בהמשך הדיווח).

הכנס נפתח בהרצאתו של פרופ' יורגן האס, ראש המחלקה לחקלאות אורגנית באוניברסיטת קאסל בגרמניה. פרופ' האס מלווה מהצד את החקלאות הביודינמית מזה שנים רבות ולהבנתו יש לה 12 אוצרות (לפחות) שממקמים אותה בחזית הפיתוח של חקלאות מקיימת, ביניהם: העבודה על טיפוח זרעים חדשים למרות השליטה של חברות הזרעים הבינלאומיות (גם בשוק האורגני), קידום סולידריות כלכלית סביב משקים חקלאים וקידום היכולת לבניית פוריות-קרקע.

מזנון הגתאנום. כאן קורים הדברים החשובים באמת (2)

מזנון הגתאנום. כאן קורים הדברים החשובים באמת

הרצאת פתיחה משמעותית אחרת ניתנה במשולב עלי ידי מכטילד קנוסל, רפתנית גרמניה, אנט ספנגלר מהארגון לחקלאות אורגנית FiBL וסילביה איבמייר מאוניברסיטת קאסל. בדיאלוג מרתק בין שלושתן הן הציגו תהליכי מחקר ופיתוח של רפתנות ככזו המעצימה את הרפתן/ית, ואשר מפתחת יעדי מחקר מתוך עבודת השטח ומאפשרת פיתוח של מודלים קלים למעבר למשקים אחרים. מבין הנושאים עליהן הן עובדות הוא העלאת משך השהות של עגלים עם אימן – ברפת של מכטילד העגלים נשארים 3 חודשים עם האימהות; הפחתת השימוש באנטיביוטיקה; והעלאת השימוש במזון טרי לפרות כאשר רפתות רבות מגיעות ל-100% מזון טרי כל השנה.

המשך הכנס היה בנויי מפאנלים מקבילים של הרצאות קצרות, סדנאות ארוכות, השתתפות בפעילות אומנותית, הצגת אוריתמיה מיוחדת במינה ובין לבין הרבה זמן של הפסקות לשיחות בין עמיתים שם הכוורת רחשה בתהליכי פיתוח של החקלאות הביודינמית.

וכעת נעבור לדיווח מכמה נושאים שנמצאים בחזית המחקר הביודינמי.

זרעים כמשאב משותף

המחלקה לחקלאות ביודינמית בגתאנום הובילה מחקר של כמה שנים לביאור הדרכים שבהן ניתן לשמר ולפתח גידול זרעים כמשאב משותף. מצב הזרעים כיום הינו חמור ביותר, המגוון הגנטי של זרעים למזון וסיבים הולך ופוחת בכל רחבי העולם והבעלות על הזרעים הינה באחוזים גבוהים מאוד בידיים של תאגידים פרטיים. מצד שני, כל שק זרעים מגלם בתוכו רכוש פרטי, משאב משותף, וערך תרבותי כלל אנושי. בכדי להביא לשינוי ממשי בתחום, המחקר סוקר את מצב פיתוח הזרעים כיום, מתעד את הערך התרבותי של הזרעים, סוקר את ריבוי הזרעים האקולוגי באירופה וממליץ על דרכים לקידום רשת טיפוח זרעים אשר תשמור על הערכים התרבותיים במגוון הזרעים.

חקלאות אינטואטיבית

ניהול משקים חקלאיים הוא אתגר גדול, וכל טעות יכולה לעלות ביוקר. תוכנות הניהול הקיימות אינן יכולות להביא את החווה לניהול מיטבי, והחקלאים הטובים ביותר לרוב מדווחים על אינטואיציה ככלי חשוב לקבלת החלטות. מחקר הנערך בימים אלו בא לבחון את החיבור האינטואיטיבי של חקלאים אל הטבע והאורגניזם החקלאי. במסגרת המחקר ינותחו ראיונות עם חקלאים אשר יישאלו על יכולת הלמידה שלהם מן הטבע, וייעשה ניסיון לאפיין היכן אופי הקשר הוא אינטואיטיבי ברמת התת מודע והיכן הקשר הוא של תקשורת ישירה. ישנם חקלאים המדווחים כי הם פונים באופן ישיר אל בעלי החיים שלהם בנוגע לשיטות הטיפול המתאימות להם, ומקבלים מהם תשובות. היות ויש קושי לקבל הסכמה של חקלאים לדווח על מידת הקשר הישיר שלהם עם הטבע, המחקר מנסה כרגע להבין כיצד ניתן לייצר מעגלים תומכים המעודדים את החקלאים לשתף עם חקלאים אחרים את הכלים שהם פיתחו.

סדנה בכנס המחקרים. חקלאים מכל העולם

סדנה בכנס המחקרים. חקלאים מכל העולם

מחקרים ארוכי טווח

מחקרים רבים בכנס עסקו בהשפעות של התכשירים הביודינמיים ושאר הפרטיקות הביודינמיות על איכות האדמה והמשק החקלאי בכלל. מחקרים מרחבי העולם ולאורך שנים רבות מדווחים על עלייה במדד האינזימים בקרקע, במבנה הקרקע ובערך התזונתי של המזון. למי שעוקב אחרי הדיווחים של חקלאות ביודינמית באיגרת, סוגיות אלו אולי לא ישמעו חדשות, אך המיוחד שבכנס הזה היה בסך כל החלקים אשר מצביעים על הפעילות הביודינמית ברחבי העולם ועל השפעתה החיובית.

בסיס הראיות המדעיות לחקלאות ביודינמית

עבדכם הנאמן הציג בכנס סדנה שעסקה באסטרטגיה לבחינת בסיס הראיות המדעיות של החקלאות הביודינמית ופיתוח כלי אשר ייסיע לחקלאים להבין את המידע הרב המצטבר מתוך המחקרים ומסייע בקבלת החלטות. הסדנה הגיעה בדיוק בזמן של דיון בין מספר רב של ארגונים ביודנמיים (גרמניה, ארה"ב, הודו והולנד) בשאלה כיצד לרכז ולהנגיש את הידע המצטבר בתוך החקלאות הביודינמית. הדיונים בנושא זה נפרסו לאורך כל ימי הועידה וניראה שמתגבש צוות עבודה לבחון את האסטרטגיה שהצעתי בכדי לפתח כלי לבחינת והצגת בסיס הראיות המדעיות של חקלאות ביודינמית. פרטים נוספים עוד יבואו.

בניין המחלקה למדעי הטבע בגתאנום (1)

בניין המחלקה למדעי הטבע בגתאנום

גם לפרות מגיע מיטות

מעבר לדיונים, פוסטרים ושיחות מדעיות, כנס המחקרים הביודינמי כלל גם פעיליות מרתקות נוספות: בסדנאות של "לחוות את החיים" עסקנו במחקר גתאני אודות תהליכים החיים. בערב השני של הכנס זכינו להופעת אוריתמיה מיוחד במינה. לאחר יום ארוך שבו הראש היה עסוק בעבודה עם הטבע, ערב צפייה בכוחות החיים, הנעים לצלילי מוסיקת פסנתר, היה מרגש ומרענן. לבסוף, יצאנו לסיור בחווה ביודינמית ותיקה ולמדנו ממקור ראשון על העבודה של הרפתן בהקשבה לצרכים של הפרות, החל מהתאמת כיוון הסורגים כך שהפרות יוכלו לראות טוב יותר ולחוש ביטחון, דרך הארכת משך השהות של העגלים עם אימהותיהן ועד לשיא השיאים: לכל פרה יש מיטה נקייה כל הזמן. כן, גם על זה מקפידים במשקים ביודינמיים; מי שעובד הרבה זכאי למנוחה טובה.
קצרה היריעה מלתאר את כל עושר התכנים של הכנס הזה, והוא ללא ספק הולך להוליד עוד הרבה עשייה ברוכה. אך כמו הפרות, ננוח לנו קצת על מזרון עשב ונצא בכוחות מחודשים לעבודה, עד הכנס הבא שיתקיים בעוד שנתיים בצרפת.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

9
העגלה שלך