לא לגננות בלבד: כנס ארצי עם ד"ר מיכאלה גלוקלר יעסוק בבריאות בשִבעון הראשון [איגרת 302]

לא לגננות בלבד: כנס ארצי עם ד"ר מיכאלה גלוקלר יעסוק בבריאות בשִבעון הראשון [איגרת 302]

הכנס הדו-שנתי של המעגל לחינוך ולדורף לגיל הרך בישראל יתקיים בשבת הקרובה ויארח את ד"ר מיכאלה גלוקלר, אולי המרצה הבכירה בעולם לבריאות בגיל הרך. מירי מתתיה, מחברות המעגל ומארגנות הכנס, מספרת על המחשבות שהובילו לבחירת נושא הכנס, ומוסיפה ראיון קצר עם ד"ר גלוקלר

"המעגל לחינוך ולדורף לגיל הרך בישראל" היא עמותה חדשה, אשר הוקמה כדי למסד את פעילות "מעגל הגנים", שהוקם לפני כמה שנים במטרה ליצור מעגל תומך ומכוון עבור כל הגננים והגננות בישראל אשר מחנכים ברוח ולדורף. עיקר פעילות המעגל כרגע הוא בארגון שני כנסים בשנה, אליהם מגיעים בממוצע כ-250 גננות וגננים. הכנסים מתקיימים באופן קבוע באיסרו חג של סוכות ופסח, דבר המאפשר לאנשי החינוך להגיע מבלי להפסיד יום עבודה. לעתים היום האחרון של החג מתרחש בשבת ואז בכל פעם מחדש עולה הדילמה האם יש לשנות את התאריך. אבל נוכחנו שלריתמוס הזה יש כוחות משלו, אשר משאירים את כל עמותות הגנים מחויבות לכנסים.

לעומת העיתוי הקבוע, תוכן הכנס מתחדש בכל פעם ואף ומבנה הכנס משתנה מעת לעת. נושא הכנס נבחר בדרך כלל על פי הקריאה שעלתה מהשטח. בשנים קודמות, לדוגמא, עלה הצורך בהעמקה בנושאי התנועה, השינה  ובנושא ילדים בעלי קשיים. הפעם, לאור העובדה שבשנים האחרונות נפתחו עשרות משפחתונים, פעוטונים וגנים "ברוח האנתרופוסופיה", ראינו כי זה נכון לחזור לבסיס ולהקדיש את הכנס ליצירת בסיס מושגי משותף ביחס לשבע השנים הראשונות של הילד.

בהתאם לזאת הנושא שנבחר עבור הכנס שייערך בשבת הקרובה הוא בריאות וחולי בשבעון הראשון. ההרצאות מתאימות לא רק לגננות, אלא גם להורים שרוצים להעמיק את הידע שלהם על ילדיהם, מנקודת מבט אנתרופוסופית. הכנס יחולק לשלוש הרצאות:

  1. מגיל לידה עד שלוש: אבני הדרך המרכזיות;
  2. מגיל שלוש עד חמש: בריאות, חיסונים ומחלות חום;
  3. מגיל חמש עד שבע: בריאות, הפרעות קשב וריכוז, הספקטרום האוטיסטי ושאר נושאים חינוכיים.

לכנס הוזמנה, כדוברת מרכזית ויחידה, לא אחרת מאשר ד"ר מיכאלה גלוקלר, רופאת ילדים אנתרופוסופית אשר עד לאחרונה כיהנה כראש המחלקה הרפואית במרכז התנועה האנתרופוסופית העולמית (הגתאנום) בדורנאך, שוויץ. מאז פרישתה מהתפקיד מרצה ד"ר גלוקלר בכל העולם, ובחנוכה האחרון הרצתה בישראל בהזמנת בית הספר לביוגרפיה "כחותם". לאחר שלושה ימים במחיצתה הרגשתי שאנחנו הגננות חייבות לעצמנו מפגש עמה. מיכאלה היא מרצה מרתקת, משעשעת, חכמה, בעלת ידע עמוק ורחב והיא גם מאוד אנושית. עבורי היא המחשה של "איך נראית אשה שכל כולה חיה את האנתרופוסופיה". לשמחתי היא נענתה להזמנה בחביבות, למרות ההתראה הקצרה ולוח הזמנים העמוס שלה. היא גם הסכימה להתראיין לקראת בואה, ולספר קצת על עצמה.

"נולדתי ב-1946 בשטוטגרט, גרמניה, כילדה שלישית מבין ששה. אבי היה מורה בחינוך וולדורף (בית ספר ולדורף בשטוטגרט הוא בית ספר ולדורף הראשון בעולם), אמי למדה בחינוך וולדורף ועשתה דוקטורט בכימיה. בתחילת דרכי רציתי בכלל להיות אמנית. התכוונתי להקים יחד עם חברים קבוצת תיאטרון ולהופיע בקשר ל"נושאים בעלי משמעות". כשסיימתי את לימודי בבית ספר וולדורף, למדתי באוניברסיטה היסטוריה, פילוסופיה, תיאולוגיה וספרות. נסעתי בחופשת הקיץ לאיטליה ושם גיליתי עד כמה האנשים יכולים להיות עניים. החלטתי להיות מורה בתיכון וולדורף, כדי להועיל לילדים באופן כזה, שהם לא יאבדו את האמפתיה שלהם לעניים ולמוזנחים. רציתי לתרום לשגשוג של תרבות הומאנית וצודקת יותר.

"לאחר מכן, כשראיתי את ההשפעה הרבה של המורים על תלמידיהם ואת האחריות העצומה שיש למורים לבריאות של הילדים, ניסיתי לבדוק לעומק את הנושא הזה. אבל למורים שעבדתי עמם לא היו תשובות עבורי, לכן החלטתי ללמוד רפואה ולהבין בעצמי את התפתחות הילד.

"בלימודי הרפואה שילבתי אנתרופוסופיה, כי באוניברסיטה לא למדתי דבר על הכוחות המרפאים של רוחניות ותפילה. הלימודים היו חד-צדדיים וחומרניים מאוד, אבל בני אנוש אינם מכונות! כך הפכתי, בהשראת תקופת ההוראה שלי, לרופאת ילדים ויועצת בבית ספר וולדורף. יחד עם עמית למקצוע כתבתי ספר בשם המדריך לבריאות הילד (Guide to child's Health / Floris Books, England). האיש שלי, גיאורג, הוא מורה למתימטיקה בחינוך ולדורף. הוא מלווה אותי בכל מסעותי לישראל ויגיע איתי גם הפעם. אין לנו ילדים, אבל כל חיי עבדתי עם ילדים.

"הנושא המרכזי שבו אני עוסקת ועבורו אני נוסעת בכל העולם וגם מגיעה לישראל, הוא השאלה כיצד להתגבר על כוחות הרוע

כנס חינוך וולדורף לגיל הרך יתקיים ביום שבת 7.4.18 בקיבוץ הזורע

אשר טמונים בבני האדם. לשם כך למדתי אנתרופוסופיה ואת הכתבים שבה אשר עוסקים באבולוציה של העולם, ראינקרנציה (התגשמות חוזרת), המשמעות של קבוצות אתניות שונות, הדתות והדרכים האזוטריות השונות."

הרצאותיה של ד"ר גלוקלר תהיינה בשפה האנגלית, והן ילוו בתרגום סימולטני אשר יוקלד למחשב ויוקרן על מסך גדול. זה לא יהיה החידוש הטכנולוגי היחיד בכנס: מכירת הכרטיסים נעשית דרך האינטרנט (בקישור הזה), והפעם לא תתאפשר רכישת כרטיסים ביום האירוע, אשר יתקיים, לראשונה, בקיבוץ הזורע אשר סמוך ליוקנעם המושבה.

לשאלות ניתן לפנות לצוות המעגל במייל: [email protected]

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך