מדור: דבר המערכת

רשימת כתבות

גאונים / דבר העורכת

דבר העורך אדם עולם

אין לנו כאן, בכרך הביוגרפיות הזה, קורצ׳אק או נייטינגייל, אין לנו גנדהי או סנדלר — אינדיבידואלים שהקדישו ואף הקריבו את חייהם למען בני אדם אחרים, למען אידיאל אנושי. אך יש לנו כאן קובץ של אנשים שהקדישו, וחלקם אף הקריבו את חייהם, בעבור תשוקה בוערת להיות הם עצמם — ובדרך הם גם שינו את חיינו. המחנך הוותיק ניר אליאב כותב על ... קרא עוד »

לא מספרת בקצרה

דבר העורך אדם עולם

לאחרונה, בפתחן של כתבות מגזין מסוימות, ניתן לבחור באופציה "ספרו לי בקצרה". במחשבה ראשונה נראה רעיון התקציר מצוין: נקרא חמישים-ששים מילים ונחליט אם אנחנו ממשיכים הלאה. לרוב, גם אם התקציר מרמז על מאמר מצוין, נסתפק בו. למי יש זמן לקרוא הכול? הרי הבנו את העיקר... לכאורה דומה ה"ספרו לי בקצרה" העיתונאי ל"בפרק זה יסופר על..." בנוסח ספרי הילדים של אריך ... קרא עוד »

מי ישיר במקלחת, או: למה אנחנו מתעלמים (כמעט) לגמרי מהקורונה

דבר העורך אדם עולם

את כל אחר הצהריים ביליתי בשתילה מחדש באדניות של כמה ראשי חסות וגזרים קטנטנים, כמעט תינוקות, שנעקרו מהחממה המקסימה שבה גרו בתמימות עד הבוקר, ובניסיונות לאפסן במקרר ערמות של ירקות שבאו יחד עם בתי מהחווה שבה היא עושה שנת שירות. לקחנו אותם כי אין מי שיטפל וחבל שהירקות יתייבשו או יירקבו שם. היא וחבריה נפרדו כמעט בדמעות אלה מאלה, התיישבו ... קרא עוד »

נגועי שואה – דבר העורכת

דבר העורך אדם עולם

פתאום קמה בת אדם בבוקר ומבינה שגיליון הביוגרפיות שכרגע סיימה לערוך מסתובב כולו, כמו קלידוסקופ ענק, סביב מלחמת העולם השנייה. ונדמה שכבר עמדנו בעשרות אלפי צפירות של יום השואה ונטענו אלפי עצים לחסידי ולחסידות אומות העולם וספרנו מיליונים שנגוזו כמו חלום תעתועים מעל פני האדמה וחשבנו שמספיק ודי, שאנחנו דור שני ושלישי ורביעי למה שהיה ונגמר, ויכולים לזוז הלאה. מדהים ... קרא עוד »

העגלה שלך