משנה מקום משנה מזל: שנת לימודים חדשה נפתחת בסימן מעברים [איגרת 272]

משנה מקום משנה מזל: שנת לימודים חדשה נפתחת בסימן מעברים [איגרת 272]

שנת הלימודים החדשה נפתחה בלי ארועים מיוחדים, אך עם מעבר בלתי שגרתי של כיתה שלמה מקריית אונו להוד השרון. תל אביב נשארה ללא בית ספר אנתרופוסופי, לאחר שבית חינוך אביב עבר לחולון (מקווה ישראל). וברמת גן – לראשונה בית ספר וולדורף שני באותה עיר, הפעם עם כיפה על הראש

ביום שישי האחרון נפתחה שנת הלימודים תשנ"ח, והביאה הקלה להרבה הורים מרוששים ומרוטי עצבים. במסגרות חינוך וולדורף נפתחה שנת הלימודים באופן שקט, כאשר נשמרת המסורת של העשור האחרון, לפיה בכל שנה נפתח לפחות בית ספר אחד. השנה נפתח ברמת גן, בתמיכת העירייה ובליווי צמוד של בית ספר זומר, בית ספר חדש בשם "זמרת-יה", הנמנה על הזרם הדתי-אנתרופוסופי (מה שנקרא בפי העם "אנתרופודוסי"). יוזמת "פרדסים", שמתעתדת להקים בית ספר בפתח תקווה, דחתה את הקמתו לשנה הבאה.

בית חינוך אביב בית ספר אנתרופוסופי במקווה ישראל

צילום: בית חינוך אביב

בתוך כך, שני מקרים מעניינים של מעבר כיתה ומעבר בית ספר התרחשו השנה. בקריית אונו, שם פועל בית ספר בראשית מכיתות א' עד ו', החליטו מסיימי כיתה ו' של שנה שעברה שהם לא יתנו למציאות להפריד ביניהם. הורי הכיתה הגיעו להסדר עם בית הספר "תמר" בהוד השרון שהילדים יעברו ללמוד שם ועמם המחנך, גיא אליהו. בתמר קיימת חטיבת ביניים (ז' עד ט') והכיתה שמצטרפת תפעל לצד הכיתה הקיימת בגיל זה. עבור התלמידים וההורים מקריית אונו, המעבר להוד השרון מציב, מטבע הדברים, אתגר גדול ולוגיסטיקה מורכבת של הסעות (בשעות הבוקר הנסיעה ברכב פרטי אורכת כ-20 דקות). כבר קרה לא פעם שבית ספר שלם עבר מקום ואף עיר (ראו להלן); אבל מעבר של כיתה שלמה? זה דבר הרבה יותר נדיר וייחודי. מתעוררת השאלה האם זהו מקרה חד פעמי, או שגם בשנה הבאה תעבור כיתה מקריית אונו לבית ספר אחר? כך או כך, צוות בית ספר בראשית שבקריית אונו עושה מאמץ למצוא מעון קבע לבית הספר, שבו יוכל להתפתח ולצמוח לחטיבת ביניים ולתיכון.

בית ספר אנתרופוסופי בית חינוך אביב במקווה ישראל

צילום: בית חינוך אביב

רבות סיפרנו באיגרת על אודות תלאותיה של בית חינוך אביב, יוזמת הוולדורף בעיר העברית הראשונה. דווקא אחרי שניצחו בבית המשפט את עיריית תל אביב (שתגיש ערעור), העדכון האחרון סיפר כי היוזמה מצאה בית חדש דווקא מחוץ לשטחה המוניציפאלי של תל אביב – במקווה ישראל. לדברי גיל ארז, יו"ר ועד ההורים שהחליף את אופיר שדה ששימש בתפקיד במהלך התקופה הסוערת שידע בית הספר, מעבר בית הספר, השלישי בתוך 7 שנים, התאפשר בזכות התגייסות נוספת של הורי בית הספר, שהלוו לעמותה סכום כסף נכבד וכמובן תרמו במהלך החופשה גם מזמנם ומרצם לטובת עבודות השיפוצים. התקווה הגדולה של בית הספר היא שעכשיו, משנפתר האיום הקיומי המתמיד שבו היה בית הספר, יוכל הוא להקדיש כוחות להתפתחות פדגוגית ולפתיחת כיתה א' שנייה. ארז אומר שמקווה ישראל הוא המקום האידיאלי לבית ספר וולדורף – טובל בטבע ובשקט על אף מיקומו המרכזי – ומקווה שעכשיו יתחילו "שבע השנים הטובות" של בית הספר.

מערכת אדם עולם מאחלת שנה שקטה, פוריה ושמחה לכל תלמידי ישראל.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך