ערוץ: אנתרופוסופיה

על פוטנציאל החירות בגיל המתקדם

תקופת חייו המוקדמת של הילד מאופיינת בתלות מוחלטת. תזונה, ביגוד, אורח חיים וריתמוס מוגשים לו על ידי הוריו ונקבעים על ידם. אך די מהר מתעוררת אצל הילד השאיפה לעצמאות: לראות, לשמוע, למשש, לטעום — הילד יוזם עצמאית את מהלכם, ובהמשך — תנועה, עמידה, הליכה, דיבור, חשיבה, בחירת הצעצוע, התזונה, הלבוש והשמחה. בגיל ההתבגרות, השאיפה הופכת לדחף. הנער המתבגר רוצה להחליט ... קרא עוד »

הזדקנות – התחלה חדשה (תרגיל באנתרופוסופיה)

יש להודות: בתחילת הדרך האנתרופוסופית, קשה להבין למה הכוונה כשמדובר ב"גופים", במיוחד "גוף אתרי" או "גוף אסטרלי". כך גם בעניין "נפש התחושה", "נפש שכלית או רגשית" ו"נפש התודעה". גם ההתנהלות בשביל השבעונים קשה לנו לעתים. אבל כשמדובר ב"רוח-העצמיות", "רוח-החיים" ו"אדם-הרוח" אובדן העצות גדול עוד יותר — איך עלינו לתאר זאת לעצמנו? "להזדקן זה יפה. הבעיה היחידה היא שגופך מתפורר". את ... קרא עוד »

לא מאכיל יונים בפארק

וְהֵמָּה הִכִּירוּ אֶת-קוֹל הַנַּעַר הַלֵּוִי; וַיָּסוּרוּ שָׁם, וַיֹּאמְרוּ לוֹ מִי-הֱבִיאֲךָ הֲלֹם, וּמָה-אַתָּה עֹשֶׂה בָּזֶה, וּמַה-לְּך פה (שופטים יח' ג'). גילוי נאות: הפסוק הזה חביב עליי בגלל שם המשפחה שלי, וגם בגלל שהלוי ההוא — בניגוד אליי, הוא נער. אבל גם משום שהשאלה "מה הביאני הלום, מה אני עושה בזה ומה אני בכלל עושה פה" — מעסיקה אותי זה מכבר — ... קרא עוד »

ביוגרפיה כאתיקה של הכרה, התפתחות וחירות

נושא הביוגרפיה אינו חדש לקוראי אדם עולם. בין דפיו של כתב-עת זה, גם בגיליונות העוסקים בנושאים אחרים, פזורות התייחסויות רבות לתפיסה האנתרופוסופית ביחס לביוגרפיה האנושית: "שבעון", "התחלפות השיניים", "חציית הרוביקון", "קשר ירח", "גיל 21", "משבר אמצע החיים", "גיל 49" ועוד רבים אחרים הם מושגים שקוראי כתב-עת זה פגשו בוודאי, ושהם מכירים ומבינים במידה זו או אחרת. גם הורים שילדיהם מתחנכים ... קרא עוד »

ברנרד ליווכוט – אדם בן זמנו

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

ברנרד ליווכוט (1992-1905) היה אדם מיוחד במינו, שכל חייו הבוגרים עמדו בסימן הגשמה מעשית של מדע הרוח האנתרופוסופי שפיתח שטיינר. ניתן אף לומר כי מאז 1930 חפף מהלך חייו את דרכה של התנועה האנתרופוסופית בהולנד; שאלות ובעיות רבות שעימן נאבק במשך עשרות שנים, היו גם בעיותיה האופייניות של תנועה זו. ילדותו ליווכוט נולד להורים קתולים, באי הקסום סומטרה שבאינדונזיה, בעת ... קרא עוד »

12 הלילות הקדושים

מדור מזון לנפש-יוצק משמעות

בכל שנה בימים האחרונים של חודש דצמבר ותחילת ינואר, כאשר אנו חווים את הימים האפלים ביותר של השנה, דווקא אז, מדגיש שטיינר, האור הרוחי של השמש זורח בתוך האדמה ועושה אותה שקופה וזוהרת מבפנים. בימים אלה, כאשר לקרניים הפיזיות של השמש יש פחות כוח והחושך גדול יותר, אז הכוח הרוחני שעוטף את כדור הארץ הוא הגדול ביותר במחזור השנתי. הוא ... קרא עוד »